REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rozprawa o kolorach na elewacji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 lip 2017 12:25
Rozprawa o kolorach na elewacji
fot. mat. prasowe

O tym, że kolory w architekturze są istotne, nie trzeba przekonywać nikogo. Gdyby tak nie było, elewacje i fasady wszystkich budynków byłyby jednobarwne. Tymczasem wystarczy stanąć na rynku niemal dowolnej europejskiej stolicy czy większego miasta, by zachwycić się widokiem kamieniczek we wszystkich odcieniach tęczy. Ale jakie konkretnie znaczenie ma dla ludzi kolor elewacji? Okazuje się, że jest ich kilka – i wszystkie równie ważne.

REKLAMA

- Kolory to porywający instrument, służący do określenia świata, w którym żyjemy, za pomocą uczuć. To instrumentarium, które pozwala nam zobaczyć rzeczywistość w nowym świetle – mówi światowej klasy badacz kolorów, profesor projektowania kolorystyki w trendach na rynku w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych i Sztuki w Hildesheim, Axel Venn.

Estetyka na pierwszym miejscu

W jego opinii barwy mają ogromną siłę oddziaływania właściwie we wszystkich dziedzinach życia. Architektura nie jest tu wyjątkiem. Podstawowe i kojarzone instynktownie znaczenie tego, jaką barwę mają elewacje danego budynku, odnosi się do estetyki i towarzyszącym jej emocjom. Myśląc o swoim domu – czy to obecnym, czy też wymarzonym – jedną z kluczowych kwestii jest kolor, bo to wręcz podstawowa cecha jego wyglądu – obok bryły i rozmiarów. Tak samo jest z obiektami użyteczności publicznej i zabytkami. Ich barwy mogą się nam podobać lub nie, ale zawsze zwracamy na nie uwagę i wywołują w nas jakieś odczucia.

To dlatego urzędy, ratusze, a także inne budynki będące siedzibą „władz” nierzadko mają ściany zewnętrzne utrzymane w intensywnych kolorach – by zwracać uwagę i podkreślić ich majestat. Z kolei przedszkola czy szkoły podstawowe często zdobią żywe barwy w wielu odcieniach, bo pobudzają kreatywność dzieci i są dla nich przyjemne w odbiorze.

Ponadczasowa biel

Wrażenia i skojarzenia, jakie wywołują kolory są tak silne, że pojedyncze odcienie albo ich zestawienia mogą się nawet stać znakiem rozpoznawczym danego miejsca. Klasycznym tego przykładem jest zabudowa greckiej wyspy Santorini, gdzie niemal wszystkie budynki mają białe ściany i niebieskie okiennice oraz dachy w kształcie kopuł. Ich wizerunek jest tak zakodowany w powszechnej świadomości, że nawet osoby, które nigdy nie odwiedziły wyspy, kojarzą ją jako „tę od biało-niebieskich domków”. Co ciekawe, w tym przypadku to, co stało się cieszącą oko estetyczną atrakcją turystyczną, w założeniu miało znaczenie praktyczne podyktowane klimatem panującym na Santorini. Jasny kolor elewacji odbija promienie słoneczne i tym samym chroni budynki przed nadmiernym nagrzewaniem się, a niebieski odstrasza owady.

Biała barwa ścian zewnętrznych, choć z odmiennych powodów, ma długą tradycję także w Polsce. Tu istotne jest znaczenie symboliczne, bo kojarzy się ona przede wszystkim z czystością i dobrobytem. Stąd też śnieżnobiałe elewacje przez wieki miały wiejskie, bielone wapnem przy generalnych porządkach, przed świętami czy ważnymi uroczystościami chaty, jak również szlacheckie dworki. Najlepszym dowodem świadczącym również o tym, że kolor elewacji ma nawet znaczenie tożsamościowe, jest cytat z narodowej epopei Polaków, „Pana Tadeusza”, w której już na wstępie Mickiewicz opisuje, jak „świeciły się z daleka pobielane ściany” na wskroś tradycyjnej rezydencji Sopliców.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY