REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruda Śląska przeznaczy 138 mln zł na inwestycje, w tym na rewitalizację

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2017 09:18
fot. pixabay.com

138 mln zł na inwestycje przeznaczą w przyszłym roku władze Rudy Śląskiej (Śląskie). Z tej kwoty 71 mln zł ma pochłonąć budowa nowych dróg, a 21 mln zł - rewitalizacja.

REKLAMA

Podczas dyskusji nad budżetem prezydent miasta Grażyna Dziedzic zapowiedziała powołanie zespołu do spraw konkursu na zagospodarowanie terenu w rejonie ul. 1 Maja i trasy N-S pod inwestycję o charakterze ponadregionalnym z zakresu tzw. przemysłu czasu wolnego. W skład komisji mają wejść m.in. radni ze wszystkich klubów Rady Miasta.

W projekcie budżetu władze miasta pierwotnie zarezerwowały 10 mln zł pod przyszłe wniesienie udziałów do spółki celowej, która miałaby w mieście zrealizować taką inwestycję, ostatecznie wycofano jednak te środki z budżetu. W Wieloletniej Prognozie Finansowej pozostało 20 mln zł na ten cel, pieniądze mają jednak być uruchomione dopiero wtedy, gdy dobiegną końca negocjacje z potencjalnym inwestorem.

"Nie rezygnujemy z tej inwestycji i będziemy jeszcze o niej dyskutować z radnymi. Chcemy też włączyć przedstawicieli Rady Miasta w skład specjalnego zespołu, który ma zająć się konkursem i wyłoni przyszłego inwestora. Od początku pojawienia się szansy na realizację takiej inwestycji w mieście gramy w otwarte karty, bo zależy nam na transparentności podejmowanych działań" - powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic.

Na inwestycje w 2018 r. władze Rudy Śląskiej przeznaczą ok. 18 proc. wszystkich przyszłorocznych wydatków, czyli o 2 proc. więcej niż w tym roku. Najwięcej środków, bo blisko 71 mln zł przeznaczono na drogi, z czego ponad 40 mln zł - na budowę kolejnych odcinków trasy N-S. "W przyszłym roku zakończymy budowę odcinka od ul. Bukowej do ul. Kokota oraz planujemy ruszyć z budową ostatniego odcinka w kierunku autostrady A-4. Dodatkowo na przyszły rok zaplanowaliśmy dwie duże inwestycje drogowe w dzielnicy Ruda" - poinformował wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

21 mln zł w budżecie zostało zarezerwowanych na zadania z zakresu rewitalizacji. W przyszłym roku zakończy się rewitalizacja hałdy w rejonie ul. 1 Maja, rozpocznie się natomiast budowa Traktu Rudzkiego, czyli rewitalizacja 35 hektarów terenów zielonych. Zakończy się też rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego w Chebziu, gdzie powstanie Stacja Biblioteka. Władze miasta chcą również rozpocząć kompleksowy remont willi Florianka oraz rewitalizację terenu po dawnej koksowni Orzegów. W przyszłorocznym planie ujęto również odnowienie 5 hektarów cennego przyrodniczo obszaru w dzielnicy Ruda.

Ponad 15 mln zł przeznaczono na gospodarkę mieszkaniową, w tym budowę 50 mieszkań komunalnych. Planowana jest przebudowa części pomieszczeń Muzeum Miejskiego oraz dokapitalizowanie szpitala miejskiego, który będzie rozbudowywany o nowy blok. Dodatkowo w 2018 r. w Rudzie Śląskiej będą realizowane inwestycje, o które wnioskowali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Na ten cel przeznaczono 2,8 mln zł, a sztandarową inwestycją ma być rolkowisko w Parku Strzelnica.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY