REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruda Śląska stawia na rewitalizację terenów zielonych

  • Autor: UM Ruda Śląska
  • 18 lis 2016 14:16
fot. pixabay.com

6 mln dotacji otrzyma Ruda Śląska na budowę Traktu Rudzkiego, który połączy dwie centralne dzielnice – Wirek i Nowy Bytom. Władze miasta pozyskały pieniądze z Unii Europejskiej na ten cel.

REKLAMA

W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Powstanie tam m.in. industrialny park rekreacji, inhalatorium, czy ogród sensoryczny. Nasadzonych zostanie też kilka tysięcy drzew oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów. Ponadto odnowione zostaną alejki, a także wybudowane zostanie oświetlenie. Prace rozpoczną się w przyszłym roku - informuje oficjalny portal miejski Rudy Śląskiej.

Dofinansowany ze środków unijnych projekt przewiduje, że w ciągu 3 lat powstanie w mieście tzw. Trakt Rudzki, czyli trasa, która połączy istniejące i planowane obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią w dwóch centralnych dzielnicach miasta. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Tam trasa się rozwidli. Jedna z jej części przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera. Dalej pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego, następnie ul. Pokoju i Ratowników do ul. Chorzowskiej, gdzie połączy się z drugą częścią trasy, która prowadzić będzie od ul. Czarnoleśnej.

Oprócz wytyczenia i wykonania trasy kluczowa z punktu widzenia całego projektu jest rewitalizacja przestrzeni, przez którą przebiegać będzie Trakt Rudzki. Chodzi tu przede wszystkim o odnowienie parków i skwerów. Dzięki temu zrewitalizowany ma zostać park u zbiegu ul. Katowickiej i Tuwima, gdzie planowany jest plac zabaw dla dzieci oraz industrialny plac rekreacji dla młodzieży. W kolejnym parku poddanym rewitalizacji – Parku Dworskim w Nowym Bytomiu - powstać ma rosarium, siłownia „pod chmurką”, polana wypoczynku oraz punkt ornitologiczny. Z kolei w parku przy ul. Hallera ma powstać ogród sensoryczny oraz inhalatorium. Ponadto w ramach projektu wyremontowane zostaną alejki parkowe, zainstalowane zostanie oświetlenie, powstaną także elementy małej architektury jak kosze, ławki czy pergole. Dodatkowo projekt, który będzie od przyszłego roku realizowany w mieście, obejmuje rewitalizację parku młodzieży w Orzegowie oraz zagospodarowanie terenów zielonych w rejonie ośrodka sportowego Burloch Arena.

Całość inwestycji ma kosztować ok. 8,3 mln zł. Unijne dofinansowanie stanowić będzie większość tej kwoty i wyniesie ponad 6 mln zł. Będzie ono pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020 - oficjalny portal miejski Rudy Śląskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY