REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruina przemieniona w rezydencję zespołu „Śląsk”

  • Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 27 cze 2014 09:26

Zespół pałacowo- parkowy w Koszęcinie, gdzie znajduje się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” został zrewitalizowany. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 24 mln zł ze środków unijnych na tę inwestycję.

REKLAMA

Ten zabytkowy obiekt do niedawna bardziej przypominał ruinę, niż reprezentacyjną rezydencję. Dziś to już przeszłość — za sprawą unijnych dotacji. W ciągu czterech lat posiadłość zmieniła się nie do poznania. 24 mln zł ze środków europejskich przekazało ministerstwo kultury na rewitalizację zespołu pałacowo- parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Centrum Edukacji Regionalnej. Uroczyste zakończenie inwestycji odbędzie się 28 czerwca podczas Pikniku Artystycznego "Święto Śląska”.

Projekt uzyskał dofinansowanie z XI Priorytetu POIiŚ. W ramach projektu o wartości całkowitej 38,19 mln zł, przebudowano dwa skrzydła pałacu, wieżę i kaplicę, przeprowadzono remont dachu, kominów i wymianę drewnianych stropów, a także wykonano kompleksowe prace w obszarze instalacyjnym.  Ponadto gruntownie przebudowano ogrodzenie, przeprowadzono renowację parku oraz remont dróg dojazdowych.

W zrewitalizowanym zespole pałacowo- parkowym, będzie miało swoją siedzibę Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Działalność Centrum ma służyć rozwijaniu i kształtowaniu świadomości społeczeństwa i edukacji w zakresie zagadnień regionalizmu, kultury i sztuki. Dzięki projektowi uda się poszerzyć formy programowej działalności Zespołu, rozpowszechniać wiedzę o tradycyjnych i współczesnych problemach regionu śląskiego oraz prowadzić szkolenia o tematyce regionalnej.

Działalność Centrum pozwoli poszerzyć krąg odbiorców warsztatów wokalnych i choreograficznych kierowanych do polskich, polonijnych i zagranicznych grup artystycznych. Ponadto zwiększy się zakres oddziaływania Zespołu jako ośrodka gromadzenia oraz wystawienniczego udostępniania eksponatów dokumentujących regionalną kulturę materialną.

W ramach XI Priorytetu POIiŚ podpisano 79 umów. Do tej pory do użytkowania oddano 45 obiektów; w tym roku - siedzibę Filharmonii Śląskiej w Katowicach, a wcześniej m.in. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, sale koncertowe w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i w Łodzi, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, zrewitalizowany zespół pałacowo - ogrodowy w Wilanowie, Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Centrum Kultury w klasztorze powizytkowskim w Lublinie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Krakowie, Szkołę Muzyczną w Sosnowcu, odnowioną elewację Zamku Królewskiego w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach oraz dziedziniec na Wawelu.

W ramach POIiŚ na lata 2014-2020 alokacja wynosi 497 mln euro (ok. 2 mld zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY