Ruszył przetarg na budowę urzędu marszałkowskiego w Krakowie za 240 mln złPAP - 20-03-2018 11:02


Około 240 mln zł będzie kosztować budowa nowego kompleksu budynków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie. Prace budowlane powinny ruszyć najpóźniej jesienią tego roku i potrwają dwa lata.

We wtorek spółka Regionalne Centrum Administracyjne "Małopolska", która odpowiada za realizację inwestycji, ogłosiła przetarg na generalnego wykonawcę zadania. Termin składania i otwarcia ofert zaplanowano na 15 maja.

Jak poinformował Artur Szopa, prezes RCA "Małopolska", zespół budynków, który powstanie przy Rondzie Grzegórzeckim będzie pierwszym w Polsce w pełni ekologicznym i certyfikowanym kompleksem obiektów urzędowych. Obejmuje on trzy budynki, z których dwa zajmą pomieszczenia urzędu marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego. W trzecim ulokowane będą biura spółki samorządowej Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz lokale usługowe i przedszkole.

Szopa podkreślił, że biura samorządu wojewódzkiego rozrzucone obecnie w różnych punktach miasta znajdą się w jednym miejscu, co ograniczy koszty funkcjonowania urzędu i ułatwi współpracę pomiędzy departamentami.

"Dzięki zastosowanym w tym projekcie rozwiązaniom mieszkańcy Krakowa zyskają nową, atrakcyjną i przyjazną przestrzeń publiczną" - dodał prezes spółki.

Koszt budowy zespołu budynków biurowych, niezbędnej infrastruktury i zagospodarowania terenu wyniesie ok. 240 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana z kredytu bankowego, zaciągniętego przez RCA.

Projekt architektoniczny nowego Urzędu Marszałkowskiego został wybrany w międzynarodowym konkursie, który wygrało krakowsko-katowickie konsorcjum biur: Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński (liderzy konsorcjum, autorzy projektu budynków A i B oraz zagospodarowania terenu) i Małeccy Biuro Projektowe (autorzy projektu budynku C).

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych kompleks zużywał będzie o ponad 30 proc. mniej energii w porównaniu do obiektów zaprojektowanych w tradycyjny sposób.

Zagospodarowanie terenu na przedpolu budynków wzdłuż al. Powstania Warszawskiego zostało w pełni powiązane z projektem Superścieżka, który zakłada spójne urządzenie obszaru między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim. Place i przestrzenie między budynkami wypełnią się zieleńcami i ławkami. Dachy budynków zaplanowano jako powierzchnie zielone i tarasy z roślinnością niewymagającą intensywnej pielęgnacji i podlewania.