REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruszyła budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 wrz 2014 14:18
Ruszyła budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Laboratorium Inteligentnego Budownictwa, fot. DLJM System
Ruszyła budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Ruszyła budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Ruszyła budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Ruszyła budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Ruszyła budowa Laboratorium Inteligentnego Budownictwa

Dorbud rozpoczął budowę Laboratorium Inteligentnego Budownictwa w Krakowie. Naukowcy będą w nim prowadzić unikatowe badania systemów automatyki budynkowej. Jak zapowiadają twórcy przedsięwzięcia z DLJM System, dzięki innowacjom budynki będą sterowane jeszcze lepiej i oszczędzą nawet 15 proc. energii. Na projekt krakowska firma otrzymała prawie 10 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

REKLAMA

Budowany obiekt o powierzchni 1200 mkw. będzie wyposażony w szereg rozwiązań, które pozwolą mu spełniać standardy budynku niskoenergetycznego, w tym 2 pompy ciepła, 2 gruntowe wymienniki ciepła, rekuperator i kolektory słoneczne. Rzadkimi rozwiązaniami, których wymaga inwestor, są  fotoogniwa BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics) zintegrowane z żaluzjami fasadowymi  oraz pokrycie części fasad szkłem budowlanym o zmiennym zamgleniu, które dzięki ciekłym kryształom może zmieniać się z przeziernego w matowe. Projekt krakowskiego budynku zakłada  też wdrożenie systemu gospodarki wodą szarą, a działanie urządzeń będzie sterowane i monitorowane przez zintegrowany system  zarządzania budynkiem BMS.

Badania unikatowe w skali Europy

Budowa Laboratorium jest częścią projektu „Innowacyjna usługa wsparcia procesu produkcji urządzeń i systemów inteligentnego budownictwa”, które otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kluczowym elementem przedsięwzięcia prowadzonego przez DLJM System jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań automatyki budynkowej, w tym algorytmów samouczących.

- Usprawnienie oprogramowania sterującego budynkami to najtańszy sposób na podniesienie jego efektywności. Nie musimy do tego stosować lepszej jakości materiałów, nie musimy kupować dodatkowych urządzeń, po prostu wymieniamy jeden zestaw algorytmów na drugi. – mówi Dariusz Miziński, prezes spółki DLJM System.

Wyposażone w sztuczną inteligencję algorytmy będą samodzielnie uczyły się, jak sterować urządzeniami przy konkretnych użytkownikach i charakterze powierzchni, dzięki czemu będzie można skrócić czas ich programowania. Ponadto będą energooszczędne – zgodnie z wyliczeniami firmy, umożliwią do 15 proc. dodatkowych oszczędności energii w porównaniu do standardowej automatyki.

Infrastruktura badawcza

Zagospodarowanie powierzchni obiektu będzie podporządkowane celom badawczym. Budynek będzie miał 5 kondygnacji, w tym 2 podziemne, na których zlokalizowany będzie parking i pomieszczenia gospodarcze. Aby odtworzyć warunki rzeczywiste dla przestrzeni o różnym przeznaczeniu, na pierwszym piętrze powstanie modelowy hotel z recepcją, modelowe mieszkanie z kuchnią i łazienką oraz sale audytoryjne.  Pozostała powierzchnia będzie wykorzystywana użytkowo.

Budowa budynku rozpoczęła się latem b.r. Generalnym wykonawcą jest firma Dorbud. Do końca 2014 roku ma zostać zamknięty stan surowy obiektu, a jego otwarcie planowane jest na koniec 2015 r.

Projekt architektoniczny został stworzony przez studio projektowe APP Architekci Artur Wiąk z Krakowa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY