REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ruszyła ekospalarnia w Krakowie

  • Autor: krakow.pl
  • 04 gru 2015 11:24
Ruszyła ekospalarnia w Krakowie
Ekospalarnia Kraków
Ruszyła ekospalarnia w Krakowie
Ruszyła ekospalarnia w Krakowie
Ruszyła ekospalarnia w Krakowie
Ruszyła ekospalarnia w Krakowie

Rozpoczął się proces rozruchu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Ekologiczna spalarnia śmieci, której budowa rozpoczęła się jesienią 2013 roku będzie przekształcać 220 tys. ton odpadów komunalnych rocznie w energię elektryczną i cieplną.

REKLAMA

W uroczystości rozruchu ekospalarni mieszczącej się przy ul. Giedroycia wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zastosowana w ZTPO instalacja zapewnia odzysk energii zawartej w odpadach, co pozwoli na produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Tym samym Kraków zyskał nowe źródło energii, które zwiększa bezpieczeństwo energetyczne miasta. W ciągu roku 220 tys. ton odpadów zmieni się w energię elektryczną w ilości ok. 65 tys. MWh i cieplną w ilości ok. 280 tys. MWh. Ilość wyprodukowanej przez ZTPO energii elektrycznej odpowiada rocznemu zużyciu energii przez krakowskie tramwaje, a energii cieplnej - 10 proc. rocznego zapotrzebowania miasta.

Całkowity koszt projektu to ok. 826 mln zł brutto. Dbałość o szczegóły w realizacji tej inwestycji powoduje, że Kraków może szczycić się nie tylko nowoczesnym pod względem technologicznym zakładem, ale również jego atrakcyjną formą architektoniczną.

Za oryginalny projekt architektoniczny spalarni odpowiadają autorzy: arch. Bogusław Wowrzeczka (Manufaktura nr 1), arch. Michał Teller (Teller Architekci) i arch. Filip Łapiński.

 

Inspiracją dla wyglądu budynku spalarni były barwy tradycyjnych, ludowych strojów i kolorowe pasy na polach Małopolski widziane z lotu ptaka.

Powierzchnia użytkowa ZTPO to 29 285 mkw., czyli ponad cztery razy tyle, co Zamek Królewski na Wawelu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY