REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Są miliony na ratowanie krakowskich zabytków

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2016 09:49
Są miliony na ratowanie krakowskich zabytków
Kraków, fot. flickr.com

Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej to jedno z 207 zadań, które w tym roku dofinansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Na ratowanie zabytków Komitet przeznaczy w sumie 30 mln 78 tys. zł.

REKLAMA

Ponad 31 mln zł dołożą do remontów i konserwacji zabytków ich właściciele, bo wartość prac, które mają być prowadzone jest szacowana na 61 mln 862 tys. zł. Oznacza to, że do każdej złotówki z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa beneficjenci dołożą 1,06 zł.

Pieniądze, którymi dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta. Ta praktyka będzie kontynuowana - zapewnił podczas sobotniego zebrania plenarnego SKOZK podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. "Chcę podkreślić, że pytanie o przyszłość środków na odnowę zabytków Krakowa uzyskało odpowiedź już w wypowiedzi prezydenta elekta, który 5 czerwca ub. r. w wypowiedzi dla Radia Kraków zastrzegł, że to, co dobrze działa, nie powinno ulec zmianie. A zatem chciałem zapewnić, że wsparcie odnowy zabytków Krakowa jest traktowane jako zadanie przez pana prezydenta" - powiedział Wojciech Kolarski. Jak podkreślił, "ten model rozdysponowywania publicznych pieniędzy pod kontrolą SKOZK-u okazał się bardzo skuteczny i wart jest upowszechniania - i taka była wypowiedź prezydenta".

Największe dofinansowanie - 2 mln zł - otrzyma Bazylika Mariacka, na kontynuację rozpoczętej w zeszłym roku konserwacji ołtarza Wita Stwosza.

"Do tego zadania ma się dołożyć także gmina. To jest największe pod względem finansowym przedsięwzięcie konserwatorskie w Polsce przy pojedynczym dziele sztuki. Ołtarz Wita Stwosza przyciąga do Krakowa osoby zainteresowane sztuką i historią, w dodatku są to turyści zostający w mieście dłużej, dlatego warto, żeby te prace nie były przeciągane" - mówił dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski.

Kompleksowe badania i konserwacja ołtarza mają potrwać do grudnia 2020 r. i kosztować w sumie 13 mln 720 tys. zł. Prowadzi je wyłoniony w konkursie Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP.

Jak podkreślił Wilamowski prace konserwatorskie będą prowadzone w bardzo wielu obiektach na terenie całego miasta. "Zależy nam na tym, żeby kontynuować prace już rozpoczęte i nie marnować tych inicjatyw społecznych właścicieli, którzy chcą coś robić i mają własne środki" - mówił.

1 mln 980 tys. zł dotacji zostanie przeznaczone na konserwację obiektów na Wzgórzu Wawelskim. W Katedrze konserwacji mają zostać poddane kolejne sarkofagi: króla Zygmunta Augusta oraz Anny Jagiellonki. Prace będą prowadzone także we wnętrzu świątyni. Ponadto SKOZK wesprze remont fragmentu fortyfikacji wawelskich - bastei przy bramie Herbowej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY