REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Są pieniądze na remont kompleksu w Owińskach

  • Autor: PAP
  • 04 sie 2017 16:00
Fot. pixabay

Ponad 8,8 mln zł unijnych środków przeznaczył wielkopolski samorząd na przeprowadzenie remontu wnętrz i prace konserwatorskie dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach, gdzie mieści się ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych.

REKLAMA

Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział, że po zakończeniu prac remontowych i konserwatorskich, obiekt w Owińskach ma szanse stać się turystyczną perłą tej części regionu.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał w piątek w imieniu instytucji zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014- 2020 (WRPO 2014+) umowy o dofinansowanie projektów związanych z zachowaniem, ochroną, promocją i rozwojem dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Poznania.

Beneficjentami wsparcia, poza powiatem poznańskim, są samorządy Poznania i Buku, oraz Muzeum Śremskie w Śremie. Łączna wartość dofinansowanych projektów wynosi ponad 31,7 mln zł, w tym wysokość środków przekazanych w ramach WRPO 2014+ to 26,6 mln zł.

Rewaloryzacja wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach kosztować będzie w sumie ponad 10,4 mln zł. Prace potrwają do końca 2018 roku. W jego efekcie zabytkowy kompleks zostanie pozbawiony barier architektonicznych i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu prac, znaczna część zabytkowych pomieszczeń obiektu zostanie udostępniona zwiedzającym.

"W ostatnich latach zainwestowaliśmy w Owińska 15 mln zł, teraz będzie to w sumie 25 mln zł. Nasza, już obecnie znakomita placówka, stanie się jeszcze lepszym ośrodkiem edukacyjnym. Będzie to też turystyczna perełka; udostępnimy zwiedzającym refektarze, bibliotekę, kapitularz i kaplice" - powiedział Jan Grabkowski.

"W okolicach Poznania znany i odwiedzany jest zamek w Kórniku czy pałac w Rogalinie. Chciałbym, by o kompleksie w Owińskach mówiono jako o równie pięknym miejscu" - dodał.

Remont obejmie m.in. pomieszczenia jadalni, czytelni, biblioteki czy auli, oraz piwnic i klatek schodowych. Ponadto zaplanowano prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz m.in. zakup transporterów schodowych dla osób niepełnosprawnych. Na korytarzach i na klatkach schodowych zamontowane będą m.in. trójwymiarowe naklejki posadzkowe, ułatwiające dotykową orientację w przestrzeni. Planowany jest też zakup wyposażenia dla działającego w kompleksie muzeum tyflologicznego.

W ramach projektu planowane jest również wydanie dwujęzycznego folderu, zawierającego informacje o realizacji inwestycji i historii zabytkowego kompleksu.

W ośrodku w Owińskach od 2012 roku działa unikatowy park orientacji przestrzennej, dzięki któremu niewidome dzieci uczą się samodzielnego poruszania w terenie. W parku są m.in. specjalne przyrządy dydaktyczne: zabawki dźwiękowe, równoważnie, huśtawki i tory przeszkód. Działa tam też pierwsze w Polsce muzeum tyflologiczne, obejmujące zbiory przyrządów wykorzystywanych przez niewidomych zarówno współcześnie, jak i w przeszłości: mapy, tabliczki brajlowskie i grafiki dotykowe. Ośrodek w Owińskach ma też unikatowe laboratorium tyfloakustyczne, w którym uczniowie poznają odgłosy miasta.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY