REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sandomierz chce powiększyć teren rekreacyjny nad Wisłą

  • Autor: PAP
  • 29 mar 2016 09:09
fot. Fotolia

Zagospodarowanie na cele rekreacji, wypoczynku i sportu terenu położonego nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, planują władze Sandomierza. Obszar byłby naturalnym przedłużeniem bulwaru im. Józefa Piłsudskiego, który w pogodne dni przyciąga nad wodę turystów i mieszkańców.

REKLAMA

Projekt dotyczy terenu o powierzchni ok. 22 hektarów, którym do niedawna zarządzał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Władze Sandomierza wystąpiły do instytucji z prośbą o przekazanie tego terenu miastu, co umożliwi realizację planowanego przedsięwzięcia. "W ubiegłym roku miasto, zgodnie z zaleceniem instytucji, przeprowadziło na swój koszt podział geodezyjny tego terenu. Niedawno główna centrala jednostki rozwiązała zarząd RZGW nad tym obszarem" - wyjaśniała asystent burmistrza Sandomierza, Katarzyna Zioło.

Sprawa trafiła do sandomierskiego starostwa, które jest przedstawicielem Skarbu Państwa. Gdy samorząd powiatowy zdecyduje o przejęciu obszaru i przekazaniu go gminie, miasto będzie mogło zarządzać tym terenem.

Zioło dodała, że zanim zaczną się właściwe prace zagospodarowania tego miejsca na cele rekreacji, konieczne jest obniżenie biegnącego w tym miejscu gazociągu. Gmina zabezpieczyła na ten cel 700 tys. zł. "Gazociąg musi być obniżony, aby nie był wypłukiwany przez wodę, ze skierowanej do swojego starorzecza Koprzywianki, które chcemy odtworzyć w ramach projektu na odcinku dwóch kilometrów" - wyjaśniła Zioło.

Teren, położony nad Wisłą i jej dopływem - Koprzywianką, ma pełnić funkcję rekreacyjno-wypoczynkowo-sportową. "Mamy w planach utworzenie tam przystani kajakowej, ścieżki rowerowej, miejsc do grillowania i do opalania, punktu widokowego. Znajdą się też tam tablice z informacjami na temat historii Wisły" - opisała Zioło.

Grunt na tym terenie będzie miejscami utwardzony, ale nie brukowany - chodzi o to, by w razie ewentualnych podtopień czy powodzi, nie było dużych zniszczeń w infrastrukturze.

Władze Sandomierza szacują, że przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 5 mln zł. Chcą na ten cel pozyskać fundusze unijne. Liczą, że pomysł uda się włączyć w projekt, związany z wytyczeniem i oznakowanie tras oraz budową infrastruktury dla turystów, wokół atrakcyjnych przyrodniczo obszarów sieci ekologicznej "Natura 2000" w woj. świętokrzyskim. Takie przedsięwzięcie przy wsparciu funduszy UE, chcą realizować: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP) oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach (WFOŚiGW) oraz lokalne samorządy.

Przyszły teren rekreacyjny w Sandomierzu, jest położony na południowy zachód od udostępnionego turystom i mieszkańcom - po remoncie w 2011 r. - nadwiślańskiego bulwaru im. Józefa Piłsudskiego. Znajduje się tu m. in. przystań dla sprzętu pływającego, promenada wzdłuż Wisły, plac zabaw, scena plenerowa i miejsca do wypoczynku.

Sandomierz, jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w woj. świętokrzyskim. Na tutejszej Starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok. Nadwiślańskie miasto o tysiącletniej historii, leży na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozam

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY