SARP zaprasza na wykład architekta i rzeźbiarza Alexandra SmagiSARP Kraków - 16-09-2014 15:40


SARP Kraków organizuje wykład Alexandra Smagi, wiedeńskiego rzeźbiarza i architekta, współautora zwycięskiej pracy konkursowej na pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który ma stanąć na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w Krakowie, w planowanym tam Ogrodzie Pamięci Narodowej.

Projekt Alexandra Smagi zyskał uznanie Sądu Konkursowego za „koncepcję odpowiadającą na przesłanie ideowe i przedstawione motywacje dotyczące szczegółowej lokalizacji i uformowania pomnika wraz z otoczeniem”. Zdaniem jury „koncepcja stworzenia przestrzeni publicznej wyznaczonej tzw. 'wstęgą pamięci' w postaci muru o zmiennej wysokości w kształcie granic II RP, z ukierunkowaniem i otwarciem wyznaczonej przestrzeni na Wawel i Wisłę, jest prawidłowa i oryginalna”. Przestrzeń ta „wraz z umieszczonym akcentem na osi proponowanej alei pamięci AK, stanowi o jego oryginalności przestrzennej, społecznej i artystycznej”.

Inicjatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerem w Polsce jest biuro: AiR Jurkowscy – Architekci.

Wykład odbędzie się we czwartek, 25 września 2014, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie. Po wykładzie przewidziana jest dyskusja z udziałem zaproszonych gości i publiczności.