REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ściana dla warszawiaków. Nowe murale na "patelni"

  • Autor: UM Warszawa
  • 11 sie 2017 10:20
fot. pixabay.com

Miasto Warszawa rozstrzygnęło konkurs na operatora ścian placu - tzw. patelni, znajdującego się przy wejściu do stacji Metra Centrum. Zwycięzcą zostało Stowarzyszenie ”Walls Don’t Lie” z siedzibą przy al. Niepodległości 138/12 w Warszawie, z koncepcją zatytułowaną ”Warszawa otwarta na sztukę uliczną”.

REKLAMA

Konkurs miał na celu wyłonienie operatora, który przedstawi kreatywną koncepcję zagospodarowania ścian warszawskiej „patelni”, uwzględniającą realizację murali według projektów własnych oraz projektów promujących kampanie miejskie lub społeczne. Koncepcja zagospodarowania tej przestrzeni miała zakładać jej ożywienie poprzez projekcję nastawioną na interakcję sztuki z widzem, a realizowane murale wywoływać pozytywne skojarzenia z Warszawą, jako miastem otwartym i zachęcający do działania.

Wyłoniony operator, z którym stołeczny ratusz już w przyszłym tygodniu przystąpi do negocjacji, działający z ramienia m.st. Warszawy, dysponować będzie ścianami patelni przy wejściu do stacji metra Centrum przez blisko 12 miesięcy, od dnia podpisania porozumienia do 16 sierpnia 2018 r. Operator wykona 7 murali, z czego 4 według projektów własnych, a 3 według projektów przesłanych przez miasto. Murale będą musiały uzyskać akceptację miejskiego Wydziału Ochrony Krajobrazu Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego.

Murale na patelni

Plac przed Metrem Centrum, to przestrzeń ścisłe związana z miastem, którą każdy zna. Codziennie odwiedzana jest przez tysiące warszawiaków i przyjezdnych. Jej stałym elementem jest zmienność murali zdobiących przestrzeń wokół, która trwale łączy się ze sztuką uliczną.

Pojawiające się na patelni murale wzbudzają szeroki odzew. Nigdy nie są przypadkowe i zawsze niosą ze sobą pewien przekaz. To sztuka, historia i idea w jednym. Wśród tych, które najbardziej zapadły w pamięć można wymienić chociażby dzieło, które powstało z okazji otwarcia Muzeum Warszawy, czy mural „Żonkile” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także „Hello 2017#SylwesterWarszawa”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY