REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sejm pracuje nad ustawą krajobrazową

  • Autor: kujawsko-pomorskie.pl
  • 01 sie 2014 12:49
Sejm pracuje nad ustawą krajobrazową
fot. Fotolia

Trwa batalia o prawne narzędzia w dziedzinie kształtowania ładu przestrzennego. Sejm pracuje obecnie nad wniesionym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projektem ustawy o ochronie krajobrazu, w powstaniu którego ma swój wkład marszałkowska administracja regionu Kujawsko-Pomorskiego.

REKLAMA

Inicjatywa legislacyjna głowy państwa, zmierzająca do uporządkowania polskiego prawa w tej sferze tak, by zatrzymać postępującą degradację krajobrazu, wypełnia istotną lukę w kompetencjach samorządów wojewódzkich. W myśl zapisów projektu to one powinny przejąć odpowiedzialność za kształtowanie ładu przestrzennego w regionach.

Służyć temu mają nowe instrumenty prawne: audyt krajobrazowy oraz urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu. Pierwszy z nich wskaże między innymi krajobrazy priorytetowe, które należy objąć szczególną ochroną. Drugi będzie uchwalanym przez sejmiki aktem prawa miejscowego, określającym ograniczenia dotyczące zabudowy i zasady lokalizacji obiektów stanowiących dominanty krajobrazowe. Projekt przewiduje też możliwość stanowienia przez gminy lokalnych kodeksów dotyczących reklamy zewnętrznej.

Wśród członków prezydenckiego zespołu pracującego nad projektem znalazł się między innymi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, a eksperci Urzędu Marszałkowskiego pracowali nad jej zapisami. Prezydent Komorowski i kierujący pracami zespołu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński docenili w ten sposób fakt, że region Kujawsko-Pomorski jako pierwszy podniósł publicznie kwestie ochrony polskiego krajobrazu przed pojawiającymi się w nim sposób nieuporządkowany masztami elektrowni wiatrowych. Już w 2011 roku na polecenie gospodarza województwa Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego wyznaczyło obszary, na których powinno się wykluczać tego rodzaju inwestycje. Niestety, wytyczne te, ze względu na stan prawny, nie mogły mieć mocy sprawczej. Samorząd województwa nie posiada bowiem dotąd prawnych narządzi wpływania na ład przestrzenny - czytamy na oficjalnej stronie województwa kujawsko-pomorskiego.

- Zakładamy, że sytuację tę naprawi prezydencka ustawa „o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu”. Mówiąc najkrócej, przygotowany na polecenie prezydenta Komorowskiego projekt ustawy idzie w kierunku na którym nam zależało, o który zabiegaliśmy, dając marszałkowskim administracjom województw instrumenty prawne pozwalające na ochronę krajobrazu i zarządzanie krajobrazem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Istotnym novum, które niesie projektowane prawo jest to, że przyjęte przez samorząd województwa urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu będą wiążące przy opracowywaniu kierunków przestrzennego zagospodarowania gmin i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także przy wydawaniu decyzji lokalizacyjnych, pozwoleń na budowę, etc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY