REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sellin: jeżeli Kraków chce mieć Muzeum PRL, oczekujemy ambitnej realizacji tego projektu

  • Autor: PAP
  • 14 kwi 2017 09:15
fot. fotolia

Jeżeli Kraków chce mieć Muzeum PRL-u z ekspozycją stałą, to oczekujemy ambitnej chęci realizowania tego projektu, a nie oczekiwania, że MKiDN wyłoży na to kilkadziesiąt mln zł w sytuacji niewypełniania harmonogramu - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

REKLAMA

Kilka dni temu władze Krakowa otrzymały pismo z informacją, że minister kultury zdecydował o zaniechaniu dalszego finansowania inwestycji, której celem było powstanie wystawy stałej w Muzeum PRL-u, mieszczącym się w dawnym nowohuckim kinie "Światowid". W środę MKiDN poinformowało, że nie wypowiada jednak zawartej z miastem w 2013 r. umowy o współprowadzeniu przez 5 lat tej placówki. Przewiduje ona przekazywanie na funkcjonowanie muzeum kwoty nie mniejszej niż 1 mln zł rocznie oraz przeznaczenie dodatkowej dotacji na sfinansowanie projektu utworzenia w muzeum ekspozycji stałej.

"Podtrzymujemy decyzję o wspólnym prowadzeniu muzeum z miastem Kraków, nie wycofujemy dotacji podmiotowej na rzecz prowadzenia tej instytucji, również w roku 2017, natomiast ze względu na opóźnienia związane z realizacją tej inwestycji (utworzenia ekspozycji stałej - PAP), niedopełnienie właściwie żadnych terminów, żadnego harmonogramy, zdecydowaliśmy, że wycofujemy się z finansowania tej inwestycji" - powiedział Sellin PAP.

Zaznaczył, że MKiDN ma "też poważne inne priorytety inwestycyjne: Muzeum Historii Polski w Warszawie, które mocno przyspieszyliśmy, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie - szereg nowych inicjatyw muzealnych, które realizujemy i one są priorytetem tutaj".

"Jeżeli miasto Kraków chce mieć takie muzeum (PRL-u z ekspozycją stałą - PAP), to oczekujemy na informację o ambitnej chęci realizowania tego projektu, a nie oczekiwania, że ministerstwo kultury wyłoży kilkadziesiąt milionów złotych na ten projekt w sytuacji w dodatku niewypełniania harmonogramu" - podkreślił Sellin.

Tymczasem miasto Kraków przekonuje, że w umowie zawartej w 2013 r. z ówczesnym ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim jest zapis, że bez jej wypowiedzenia nie ma możliwość zaprzestania finansowania wystawy stałej w muzeum. Sellin odnosząc się do tych informacji powiedział: "Podkreślam, podtrzymujemy chęć utrzymywania muzeum jako współprowadzone z miastem Kraków i dotacja na rok 2017 jest utrzymana".

Władze Krakowa decyzją ministra o wycofaniu się z finansowania ekspozycji stałej były zaskoczone, bo - jak podkreślają - w umowie z 2013 r. nie zostało określone, kiedy ta inwestycja się rozpocznie.

W programie inwestycyjnym Muzeum PRL-u na 2015 r. zapisano, że otwarcie wystawy stałej nastąpi 1 lutego 2019 r. i taki termin podawano też w kolejnych dokumentach przekazywanych ministerstwu, co według zarządzających tą placówką nie budziło żadnych wątpliwości co do zasadności finansowania inwestycji. Przedstawiciele ministra zasiadali także w sądzie konkursowym, który w październiku zeszłego roku wybrał najlepszy z trzech zgłoszonych projektów architektoniczno-budowlanych przyszłego muzeum wraz ze scenariuszem wystawy stałej i projektem jej aranżacji.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY