REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku jeszcze w tym roku

  • Autor: Archiwum Państwowe w Białymstoku / Gazeta Prawna
  • 30 maj 2017 13:12
Siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku jeszcze w tym roku
Koncepcja obiektu. fot. mat. prasowe
Siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku jeszcze w tym roku
Siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku jeszcze w tym roku
Siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku jeszcze w tym roku

Nowoczesna siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku ma być otwarta do końca tego roku. Wczoraj wmurowano Akt Erekcyjny nowego obiektu.

REKLAMA

Budynek nowej siedziby Archiwum zlokalizowany jest w Białymstoku w dzielnicy Dojlidy, przy ulicy Mickiewicza w sąsiedztwie Sądu Rejonowego. Inwestycja realizowana jest na podstawie Programu Inwestycyjnego z 2013 r. i finansowana ze środków budżetu państwa pozostających w dyspozycji Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Budowane Archiwum będzie nowoczesnym obiektem o powierzchni użytkowej 3600 metrów kwadratowych, składającym się z magazynów archiwalnych pozwalających na bezpieczne przechowywanie 11 tysięcy metrów bieżących akt, pracowni naukowej, pracowni digitalizacji, sali konferencyjnej i wystawowej oraz zamontowanych urządzeń i nowoczesnych systemów pozwalających na przyjmowanie, przechowywanie oraz udostępnianie obywatelom w sposób tradycyjny lub on-line dokumentacji.

Nowe Archiwum to budynek zaprojektowany od podstaw. Projekt budowlany wykonało biuro projektowe Mateusz Wejchert Architekt, zaś koncepcję Arkon Jan Kabac. Dzięki temu stworzone zostaną optymalne warunki przechowywania dokumentacji pod względem warunków klimatycznych (temperatura i wilgotność), bezpieczeństwa (kontrola dostępu) i ekonomicznych. Dzięki większej powierzchni magazynowej nastąpi szybsze i sprawniejsze przejmowanie dokumentacji z tzw. Przedpola archiwalnego, pracownia naukowa i sala konferencyjna poszerzy możliwość udostępniania dokumentacji oraz zwiększy możliwość działalności kulturalnej, edukacyjnej i popularyzatorskiej. Polepszą się warunki pracy pracowników Archiwum.

Budynek wyposażony zostanie w najnowocześniejsze instalacje sanitarne, niskoprądowe i system zarządzania budynkiem BMS, który daje możliwość monitorowania  i zarządzania instalacją wentylacji i klimatyzacji, elektryczną, monitorowania temperatury i wilgotności, monitorowania i sterowania oświetleniem budynku. Woda deszczowa z dachu będzie magazynowana w podziemnym zbiorniku retencyjnym, co pozwoli. Wszystkie te czynniki pozwolą na minimalizację kosztów eksploatacji budynku przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY