Skanska i Medusa Group znów razem. Nowa inwestycja powstanie w GdańskuPropertydesign.pl - 27-09-2018 14:06


Wave, pierwszy projekt spółki biurowej Skanska w Gdańsku, dostarczy ok. 48 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Spółka zaprezentowała projekt autorstwa znanej pracowni architektonicznej Medusa Group, łączący ponadczasową, industrialną architekturę z ogólnodostępnymi miejscami do spotkań inspirowanymi bałtyckimi wydmami.

Wave został zaprojektowany tak, aby wspierać alternatywne środki transportu. Projekt dostarczy ok. 400 miejsc parkingowych na rowery. W obu budynkach powstanie infrastruktura z szatniami i prysznicami dla rowerzystów i biegaczy. W ramach inwestycji powstaną również stacje skuterów i samochodów elektrycznych, z których będą mogli korzystać przyszli pracownicy.

- Cieszymy się, że jako biurowa część Skanska wchodzimy na rynek trójmiejski z pierwszym, dużym projektem. To ważny krok w rozwoju naszej działalności w Polsce i w regionie CEE. Dzięki obecności w Gdańsku jesteśmy już na siedmiu najważniejszych rynkach biurowych w Polsce. Jesteśmy bezpiecznym partnerem biznesowym, który sam finansuje swoje inwestycje komercyjne. Warto dodać, że poza Warszawą ok. 90 proc. naszych najemców stanowią firmy z sektora usług dla biznesu, które zawsze są pożądanymi pracodawcami w danym mieście. Przestrzenie biurowe, które tworzymy, pozwalają naszym najemcom przyciągnąć talenty - mówi Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska w Polsce.

Architektura inspirowana Gdańskiem 

Wave to przykład industrialnej i ponadczasowej architektury. Elewacja projektu nawiązuje do stoczniowych tradycji Gdańska.

- Projekt biurowców Wave to architektura zainspirowana rytmiczną kompozycją industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja, nie wprost, czerpie z matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Ogólnodostępna przestrzeń między budynkami nawiązywać ma do bałtyckiego, nabrzeżnego krajobrazu, gdzie wydmy interferują z morskimi falami, tworząc niepowtarzalny klimat - mówi Przemo Łukasik, architekt z Medusa Group.

Wave to pierwszy projekt śląskiego biura architektonicznego Medusa Group w Gdańsku i już dziewiąty stworzony dla spółki biurowej Skanska w Polsce.

Dbałość o mieszkańców i tożsamość miasta

Skanska przeprowadziła konsultacje społeczne z mieszkańcami, by lepiej poznać ich potrzeby. Spotkanie z aktywistami, lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz Radą Dzielnicy Przymorze Małe, pozwoliła lepiej poznać historię, charakter i wyzwania Oliwy. Główne wnioski z dyskusji dotyczyły potrzeb związanych z udogodnieniami dla rowerzystów, uspokojeniem ruchu samochodowego, zadbaniem o zieleń i elementy nawiązujące do tożsamości Gdańska.

- We wszystkich naszych inwestycjach wspieramy rowerzystów i osoby aktywne fizycznie. W Wave odpowiemy na ich potrzeby dzięki dużemu parkingowi rowerowemu, szatniom z prysznicami, czy nawet tak prozaicznemu elementowi, jak stacja do naprawy rowerów. Zadbaliśmy również o elektryczne skutery i samochody, które będą dostępne dla pracowników budynku - mówi Agnieszka Krawczyk-Rogowska, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

Rozpoczynając swoją obecność na trójmiejskim rynku Skanska chce aktywnie włączyć się w rozwój centrum biznesowego w Gdańsku Oliwie, ale także w odnowienie ważnych dla mieszkańców miejsc. We współpracy z Inicjatywą Miasto, deweloper wspiera rewitalizację ul. Schopenchauera przy Parku Oliwskim. W ramach projektu zostanie utworzony woonerf, pojawi się mała architektura, a także nastąpi odświeżenie elewacji budynków.

WELL z myślą o pracownikach

Projekt Wave odzwierciedla filozofię Skanska. To połączenie szczególnej dbałości o środowisko naturalne i komfort pracy użytkowników biurowca. Wave jest zaprojektowany zgodnie z wytycznymi certyfikacji WELL. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka. WELL Building Standard to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute). W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy.

Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom uwzględniającym potrzeby osób o różnym stopniu aktywności i w różnym wieku, gdańska inwestycja Skanska zaprojektowana jest zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i będzie spełniać wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”.

Innowacyjny system z myślą o zmieniających się potrzebach najemców

- Biurowiec Wave będzie też pierwszym budynkiem w Trójmieście z innowacyjnym systemem operacyjnym Connected by Skanska integrującym w aplikacji mobilnej i poprzez platformę www zarządzanie różnymi funkcjami budynku oraz powierzchni biurowej - mówi Agnieszka Krawczyk-Rogowska, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

W biurowcach Wave z łatwością będzie można m.in. poruszać się po budynku za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie do biura dla gościa, a także zarezerwować dla niego miejsce na parkingu podziemnym. 

- Wave będzie wyposażony w tzw. activity based parking rozpoznający tablice rejestracyjne i przydzielający miejsca parkingowe. Analizując dane historyczne oraz bieżące informacje, system w efektywny sposób zarządza rotacją na parkingu. To duże ułatwienie dla najemcy, który może optymalnie zarządzać pulą miejsc parkingowych dla pracowników i gości - podkreśla Agnieszka Krawczyk-Rogowska, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

Najemcy będą mieli też możliwość dostosowania na życzenie tzw. Connected Fit-out, obejmującego m.in. rezerwację sal spotkań, sterowanie temperaturą i oświetleniem w pomieszczeniach za pomocą aplikacji mobilnej.

CBRE jest odpowiedzialne za wynajem powierzchni biurowej w budynku Wave.