REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Skanska zakończyła budowę nowoczesnego laboratorium

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 mar 2015 09:59
Skanska zakończyła budowę nowoczesnego laboratorium
laboratorium Ośrodka Badań Mostów w Kielcach, fot. Skanska
Skanska zakończyła budowę nowoczesnego laboratorium
Skanska zakończyła budowę nowoczesnego laboratorium
Skanska zakończyła budowę nowoczesnego laboratorium
Skanska zakończyła budowę nowoczesnego laboratorium

Nowo wybudowane laboratorium Ośrodka Badań Mostów w Kielcach, filii Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie, uzyskało w ubiegłym tygodniu pozwolenie na użytkowanie. Wykonawcą inwestycji była Skanska. Spółka zrealizowała kontrakt w formule „zaprojektuj i zbuduj” na zlecenie IBDiM.

REKLAMA

Nowo wybudowane laboratorium Ośrodka Badań Mostów w Kielcach, filii Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie, uzyskało w ubiegłym tygodniu pozwolenie na użytkowanie. Wykonawcą inwestycji była Skanska. Spółka zrealizowała kontrakt w formule „zaprojektuj i zbuduj” na zlecenie IBDiM. Prace projektowe trwały od grudnia 2013 r., zaś budowa od lipca 2014 r. Wartość kontraktu wyniosła niemal 4 mln zł netto.

Obiekt składa się z budynku laboratoryjno-biurowego oraz hali laboratoryjnej. Jego kubatura wynosi 8 980 m sześć.

- Halę laboratoryjną wyposażono w największe w kraju i jedno z największych w Europie stanowisko do badań elementów konstrukcji w skali naturalnej - mówi Mirosław Biskup, kierownik Ośrodka Badań Mostów w Kielcach, filii IBDiM w Warszawie. - Specjalistyczny fundament stanowiska ma 40 m długości i 5 m szerokości, do jego wykonania zużyto 400 m sześc, betonu - dodaje.

Laboratorium będzie miało możliwość wykonywania badań niszczących elementów prefabrykowanych, między innymi dźwigarów mostowych o długości do 40 m.

- Obecnie standardowe długości takich prefabrykatów z reguły nie przekraczają 30 m. Na hali laboratoryjnej zainstalowano również dwie suwnice o udźwigu 25 ton każda, które będą miały za zadanie obsługę stanowiska badawczego w zakresie rozładunku, montażu i demontażu badanych elementów – wyjaśnia Jacek Ożarowski, Kierownik Budowy, Skanska.

Ponadto, w ramach kontraktu Skanska w pełni wykończyła wnętrza obiektu, zbudowała drogi dojazdowe, miejsca parkingowe, chodniki i zagospodarowała tereny zielone.

- Prace prowadziliśmy w jak najszybszym tempie. Ilość pracowników na budowie, w zależności od rodzaju wykonywanych w danym dniu robót, wahała się od 15 do 30 osób – komentuje Jacek Ożarowski. 

- Instytut Badawczy Dróg i Mostów współpracuje z wieloma podmiotami prywatnymi i publicznymi, w tym także z administracją państwową oraz placówkami oświaty i uczelniami wyższymi. Nowe laboratorium w Kielcach będzie stanowić zaplecze badawcze dla tych podmiotów, jak również wsparcie dydaktyczne dla uczniów i studentów - mówi Mirosław Biskup.

Największe wyzwanie Największym wyzwaniem na budowie były prace związane z betonowaniem specjalistycznego fundamentu pod stanowiska badawcze laboratorium. - Betonowanie elementu wymagało 13 godzin nieprzerwalnej pracy. Przy typowych konstrukcjach betonowych czynności te trwają z reguły od 2 do 4 godzin – mówi Piotr Bidziński, Specjalista ds. Realizacji, Skanska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY