REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Śląska Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 sty 2016 14:52
Śląska Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki
fot. Fotolia

Siódma Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się 11 czerwca. Organizatorzy przedsięwzięcia wyłaniają właśnie w konkursie "obiekty zaprzyjaźnione", których atrakcje uzupełnią wydarzenia przygotowane przez członków Szlaku.

REKLAMA

Utworzony dziesięć lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Industriada promuje szlak i jego poszczególne obiekty - rozmieszczone na terenie praktycznie całego woj. śląskiego.

Święto zostało pomyślane jako coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jej główna część odbywa się w sobotę; w ub. roku część wydarzeń towarzyszących przygotowano także dzień wcześniej.

Jak przekazał w środę koordynujący imprezę samorząd woj. śląskiego, w 2016 r. motywem przewodnim Industriady będą "przemysłowe legendy": opowieści związane z wydarzeniami z historii industrializacji regionu, osobami działającymi na rzecz uprzemysłowienia czy świadkami wydarzeń towarzyszących temu procesowi.

Dziedzictwo regionu ma być więc pokazywane i interpretowane m.in. poprzez konteksty codziennego życia oraz losów robotników, wizji pionierów przemysłu czy też rozwojowych działań właścicieli zakładów przemysłowych.

Industriadę koordynują i w części finansują urzędnicy marszałka woj. śląskiego, lecz większość pracy organizacyjnej związanej z przygotowaniem i prowadzeniem atrakcji dla odwiedzających wykonują partnerzy. Są to przede wszystkim obiekty Szlaku Zabytków Techniki i samorządy, a także tzw. "obiekty zaprzyjaźnione Industriady"

W tym roku konkurs na obiekty zaprzyjaźnione trwa jeszcze do 26 stycznia. Mogą w nim wystartować zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze, którzy z okazji święta chcą przygotować wpisujący się weń specjalny program. W tym roku wyłonionych zostanie dziewięć takich miejsc.

Jak wynika z sugestii koordynatorów Industriady, chętni mogą przygotować dla uczestników np. happeningi, pokazy i spektakle, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, niekonwencjonalne oprowadzanie czy fabularyzowane gry. Konkursowe punkty będzie można też uzyskać za iluminacje obiektów albo akcje oddziałujące na zmysły zwiedzających poprzez zapachy, dźwięki i kolory.

"Konkurs pozwoli w przejrzysty sposób wybrać najlepsze obiekty spośród pretendujących do udziału w festiwalu. Opieramy się na kryteriach autentyczności i potencjału obiektu, bacznie analizujemy atrakcyjność zaproponowanego do realizacji programu wydarzeń, aby udział w tym wyjątkowym dniu wiązał się dla wszystkich z niezapomnianymi przeżyciami" - zastrzegł członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Ubiegłoroczna Industriada odbywała się w 42 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach województwa. Przygotowywały ją 3832 osoby i prawie 450 różnych podmiotów. Przyciągnęła ponad 80 tys. widzów, którzy mogli wybierać z 372 przygotowanych głównie na 13 czerwca wydarzeń.

Święto w 2015 r. kosztowało ok. 3,5 mln zł - niespełna 1,8 mln zł z budżetu samorządu województwa i blisko 1,7 mln zł z kas właścicieli i zarządców obiektów zaangażowanych w projekt. Ponad 80 tys. uczestników święta wydało w obiektach Industriady ok. 3,2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY