REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

SMYK z generalnym wykonawcą: To dla Doraco spektakularne wyzwanie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 wrz 2014 10:09
SMYK z generalnym wykonawcą: To dla Doraco spektakularne wyzwanie
SMYK
SMYK z generalnym wykonawcą: To dla Doraco spektakularne wyzwanie
SMYK z generalnym wykonawcą: To dla Doraco spektakularne wyzwanie
SMYK z generalnym wykonawcą: To dla Doraco spektakularne wyzwanie

Korporacja Budowlana Doraco została generalnym wykonawcą dawnego CEDETU, znanego dziś warszawiakom jako SMYK. Budynek mieści się w centrum Warszawy u zbiegu ulicy Kruczej, al. Jerozolimskich i Brackiej. Dzięki twórczej wizji uznanych architektów: Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu.

REKLAMA

Zabytkowy budynek dawnego Centralnego Domu Towarowego (SMYK) będzie jedenastokondygnacyjnym, najwyższej klasy obiektem o funkcji usługowo – handlowo – biurowej o łącznej powierzchni użytkowej prawie 30 tys. mkw. Bryła budynku zaprojektowana zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, harmonijnie wkomponuje się w otoczenie, uwzględniając kontekst historyczny, przestrzenny i funkcjonalny. Deweloperem jest Immobel – jeden z najważniejszych graczy na rynku mieszkaniowym i komercyjnym w Belgii i Luxemburgu. Generalne wykonawstwo powierzono Korporacji Budowlanej Doraco, która jest liderem na rynku budowlano – inwestycyjnym w Polsce.

Przebudowywany i rozbudowywany Dom Towarowy SMYK (dawniej CDT – Centralny Dom Towarowy) mieści się w centrum Warszawy u zbiegu ulicy Kruczej, al. Jerozolimskich i Brackiej. Dzięki twórczej wizji uznanych architektów: Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. W latach pięćdziesiątych krytykowany był za brak spójności z obowiązującym nurtem socrealizmu. Obecnie stanowi wyzwanie dla architektów i wykonawców z uwagi m.in. na kontekst historyczny i wytyczne  konserwatorskie.

Konstrukcja zaprojektowanego kompleksu składać się będzie z dwóch zintegrowanych łącznikiem części: zabytkowego, dawnego Domu Towarowego SMYK i przebudowywanego budynku biurowo-handlowego, mieszczącego się na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Zabytkowa część budynku, z bardzo charakterystyczną formą dachu, kominów i elewacją, pozostanie zasadniczo niezmieniona w stosunku do oryginału. Nowe elementy stanowić będą: wewnętrzne atrium oraz pawilony wokół klatek schodowych. Elewacje zabytkowego budynku zostaną zrekonstruowane zgodnie z jego najbardziej spektakularnym wyglądem - sprzed pożaru budynku w 1975 roku. Nowa część budynku, powstająca u zbiegu ulic Brackiej i Kruczej będzie nowoczesną konstrukcją, korespondującą wizualnie z odrestaurowywanym CEDETem. W projekcie uwzględniono historyczny układ ulic (w tym Brackiej) oraz zachowano linie zabudowy wytyczone przez boczne elewacje CEDET’u. Szeroki pasaż pieszy, poprzez wycofanie obiektu od ulicy Kruczej, znacząco podniesie jakość przestrzeni miejskiej.

Budynek będzie składał się z 11 kondygnacji, z których 7 stanowią nadziemne – o łącznej powierzchni użytkowej 18 460 mkw., zaś 4 pozostałe podziemne zajmą 10 930 mkw. powierzchni użytkowej. Część podziemną istniejącego budynku zaadaptowano do potrzeb funkcji usługowo – handlowej na poziomie -1 oraz na piętro techniczne z garażem na poziomie -2. Na parterze oraz pierwszym piętrze zabytkowej części budynku planowana jest kontynuacja części usługowo – handlowej. Wyższe kondygnacje dedykowane zostaną powierzchniom biurowym, zaaranżowanym w sposób umożliwiający użytkowanie w układzie open – space oraz bardziej tradycyjnym, z indywidualnymi pokojami. Będzie to możliwe dzięki wewnętrznemu atrium, zapewniającemu maksymalne doświetlenie w każdym wariancie. Parking podziemny został ulokowany na poziomach -2, -3 oraz -4 i będzie dostępny poprzez wjazd od strony ulicy Brackiej, na przedłużeniu ulicy Widok.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY