REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sojka: Wyścig inwestorów i architektów psuje architekturę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 lis 2015 13:03
Sojka: Wyścig inwestorów i architektów psuje architekturę
Architekt Radosław Sojka, Mąka Sojka Architekci. fot. Piotr Waniorek

Preferowanie rozwiązań krzykliwych, epatowanie udziwnionymi formami i wymuszonym nowatorstwem to problem współczesnej architektury. Negatywne piętno odciska model projektowania przez „Star Architects”. Architekci i inwestorzy silą się na fajerwerki, wyszukane pomysły, szukają nie wiadomo czego. Z tego wynika nieład przestrzenny - ocenia architekt Radosław Sojka, współwłaściciel pracowni Mąka Sojka Architekci.

REKLAMA

- Architekci spotykają się często z następującym problemem: projektanci poszczególnych zespołów zabudowy czy budynków są wyłaniani w przetargach lub konkursach inwestorskich. Naturalnym stanem rzeczy jest fakt, iż inwestorowi zależy na tym, aby budynek przyciągnął jak najwięcej najemców, chce uzyskać jak najlepsze czynsze za mkw. - mówi Radosław Sojka, architekt i współwłaściciel Mąka Sojka Architekci. - Wobec tego, w jego mniemaniu budynek musi być atrakcyjny wizualnie i bardzo odróżniać się od konkurencji i otoczenia. Prawie żaden inwestor nie powie, że buduje zwykły biurowiec, którego architektura jest normalna, ma tylko szlachetne proporcje i wysmakowane detale i zbudowany jest z dobrej jakości materiałów - dodaje architekt. Co z tego wynika?

Wyścig architektów i inwestorów powoduje chaos

Jak podkreśla Radosław Sojka, z chęci wyróżnienia się wynika częste preferowanie rozwiązań krzykliwych, epatowanie udziwnionymi formami i wymuszonym nowatorstwem. - Jest to problem współczesnej architektury w skali światowej, nie tylko polskiej. Swoje negatywne piętno odciska model projektowania przez „Star Architects”. Architekci i inwestorzy silą się na fajerwerki, wyszukane pomysły, szukają nie wiadomo czego. Z tego wynika nieład przestrzenny - ocenia Radosław Sojka.

Inwestorzy się ścigają. Czy to błąd? - Oczywiście, element rywalizacji istniał od zawsze, ale gdy popatrzymy na kamieniczki na Starym Mieście – to owszem widać, że każda jest nieco inna, różnią się detalami. Ale w skali jednej parceli, jednego frontu elewacji, operują one ściśle zachowanymi układami – są podobnej wysokości, są zbudowane z tych samych materiałów i w tej samej technologii, w obrębie jednego paradygmatu estetycznego – to powoduje, że tworzą one jedną całość, spójny obraz. Dziś trudno zaobserwować coś takiego w nowo powstających miastach - podkreśla Sojka.

- Mam nadzieję, że coraz częściej będą powstawać proste budynki, oszczędne w formie. W naszej pracowni od dawna staramy się właśnie w ten sposób projektować – proponujemy budynki uspokojone, ponadczasowe, które może nie epatują wyszukanymi rozwiązaniami, ale są projektami na lata - mówi architekt.

Nawiązuje tu do ostatniego głośnego projektu dla TVP. - Wierzę, że nasza propozycja dla TVP jest formą, która szybko się nie znudzi i będzie dobrze odbierana za 10, 20, 30 lat. W momencie, gdy ogłoszono wyniki i pojawiły się pierwsze informacje w mediach, to skusiłem się na poczytanie komentarzy czytelników portali internetowych i zauważyłem, że pojawiły się „zarzuty”, że jest to „zwykły” budynek, że to „nic specjalnego”. Przyznaję, że bardzo się z tego cieszę. Bo nie chcieliśmy wymyślać niespotykanych kształtów, ani niczego, co miałoby wizualnie odgrywać główną rolę - mówi.

Jak w przypadku siedziby głównej TVP?

- Nie miałem tego na myśli i nie chciałbym porównywać naszego projektu z projektem kolegi. Wiem, że ten budynek jest oceniany jako projekt kontrowersyjny. Sądzę, że powstanie nowej, pełnej pierzei od strony ul. Woronicza spowoduje, że gmach główny TVP też zacznie być inaczej postrzegany. Gmach główny stoi na narożniku kwartału i po uzupełnieniu nowymi budynkami, będzie w sposób naturalny stanowił dominantę, której z założenia wolno więcej, niż takiemu wolnostojącemu, eksponowanemu ze wszystkich stron budynkowi jakim jest teraz - wyjaśnia Radosław Sojka. - Nasz budynek pasuje do gmachu głównego i obydwa budynki będą się uzupełniać.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY