REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Spacery szlakami stylów architektonicznych w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2015 09:08
Spacery szlakami stylów architektonicznych w Gdańsku
Gdańsk, fot. Fotolia

Projekt "Gdańskie miniatury", czyli cykl spacerów szlakami różnych stylów architektonicznych przygotował Instytut Kultury Miejskiej. W trakcie przechadzek można będzie poznać gdańskie budynki reprezentujące style od romanizmu po socrealizm.

REKLAMA

Realizowany w formie gry terenowej odbywającej się od września do czerwca projekt "Gdańskie miniatury" prowadzony będzie już po raz ósmy. Pozwala on zainteresowanym historią Gdańska mieszkańcom poznawać ciekawe miejsca i postacie związane z miastem. Każdego roku organizatorzy proponują inną tematykę spacerów. W tym roku jest nią architektura.

"Średnio raz w miesiącu zaprosimy na jeden spacer, a ich tematami będą budowle reprezentujące kolejno romanizm, gotyk, renesans, manieryzm, barok, historyzm, modernizm i socrealizm. W ramach tego ostatniego spaceru można będzie poznać m.in. historię Zieleniaka" - powiedziała PAP Anna Urbańczyk z IKM odpowiedzialna za koordynację projektu. Dodała, że każdego miesiąca w spacerach udział weźmie około 450 osób.

"Cykl został pomyślany jako lekcje historii i tożsamości lokalnej, które uczą nie przez daty i książki, ale w atrakcyjnej formie gry miejskiej, poprzez ciekawostki. Staramy się też w ramach cyklu promować różnorodność: w cyklu dotyczącym gdańskich kościołów opowiadaliśmy np. o świątyniach różnych wyznań, był też cykl dotyczący różnych kultur obecnych w historii miasta" - powiedziała PAP Urbańczyk.

Jak przekonują organizatorzy spacery szlakiem gdańskich budowli powstałych na przestrzeni wielu wieków, pozwolą lepiej poznać zarówno historię miasta, jak i charakterystyczne cechy poszczególnych stylów architektonicznych.

Pierwszy zestaw spacerów - szlakiem architektury romańskiej, odbędzie się w najbliższy czwartek (dla uczniów) oraz w sobotę - dla pozostałych chętnych. "Scenariusze spacerów zostały opracowane tak, by mogły z nich korzystać dzieci w wieku od 11 lat" - wyjaśniła Urbańczyk.

Informacje o datach kolejnych spacerów znaleźć będzie można na stronie internetowej http://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Na stronie tej zamieszczona została już mapka wrześniowego spaceru szlakiem romanizmu i mini przewodnik z informacją o gdańskich budowlach z tego okresu. Organizatorzy sukcesywnie będą publikować też identyczne zestawy związane z kolejnymi spacerami. Korzystając z tych informacji, osoby, które nie będą w stanie wziąć udział w którejś z przechadzek, będą mogły zorganizować ją indywidualnie.

Na stronie projektu umieszczono także mapy i opisy poprzednich edycji "Gdańskich miniatur", w tym zestawów spacerów szlakami miejscowych legend, kościołów i szpitali, wielkich kobiet Pomorza, bitew i walk rozgrywanych na terenie miasta, czy różnych kultur, które były obecne w Gdańsku na przestrzeni wieków.

Jak poinformowała PAP Urbańczyk, od tego roku cykl "Gdańskie miniatury" wspiera finansowo ministerstwo kultury. "Dzięki temu byliśmy w stanie rozszerzyć projekt: oprócz uczniów, którzy dotąd z niego korzystali, możemy zorganizować dodatkowe spacery dla pozostałych osób" - powiedziała Urbańczyk.

Dodała, że ministerialny, trzyletni grant (skończy się on 2017 r.), o wartości nieco ponad 100 tys. zł, pozwoli też wydać bezpłatny papierowy przewodnik dotyczący zakończonego już cyklu spacerów szlakiem gdańskich świątyń i szpitali, rozpoczynającego się cyklu dotyczącego architektury oraz planowanego na przyszły rok cyklu zatytułowanego "tajemnice gdańskich uliczek".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY