REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Spektakularna zmiana Starego Miasta w Gniewie

  • Autor: PAP
  • 14 lip 2016 15:54
Spektakularna zmiana Starego Miasta w Gniewie
fot. pixabay.com

Na terenie Starego Miasta w Gniewie przebudowane zostaną nawierzchnie ulic i placów, powstanie mała architektura, zagospodarowany będzie teren fosy zamkowej i plantów. Miasto otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu „Gniew - miasto z charakterem”.

REKLAMA

Celem projektu jest przywrócenie śródmieściu charakteru z przełomu XIX i XX wieku, co ma się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności Gniewu i wzrostu liczby turystów odwiedzających miasto.

Projekt będzie finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020 w ramach Działania 8.3 "Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe", którego celem jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej miejsc o szczególnych walorach kulturowych i przyrodniczych.

W czwartek w Gniewie marszałek województwa Mieczysław Struk i burmistrz miasta i gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska podpisali umowę o dofinansowaniu projektu o wartości 6,9 mln zł; unijne wsparcie wyniesie prawie 4,1 mln zł.

Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska powiedziała, że dzięki realizacji projektu teren Starego Miasta w najbliższych dwóch latach bardzo się zmieni. Podała, że w obrębie wpisanego do rejestru zabytków Starego Miasta w Gniewie przebudowane zostaną nawierzchnie ulic i placów (Plac Grunwaldzki i ulice Piłsudskiego, Sobieskiego, Brzozowskiego, Wąska, Bankowa, Wschodnia, Wodna i część Zamkowej). Powstanie też mała architektura, zagospodarowane będą tereny fosy zamkowej i za murami obronnymi (planty gniewskie).

"Będziemy upiększać i odsłaniać co się da, jak np. fundamenty ratusza, na których kiedyś stał kościół ewangelicki" - dodała. Będą to pierwsze tego typu prace rewitalizacyjne w mieście.

Łączna powierzchnia ulic i placów wpisanych do rejestru zabytków i objętych wsparciem w ramach projektu wynosi 2,30 ha. Szacuje się, że liczba odwiedzających Gniew osiągnie w 2019 r. ok. 70 tys. osób.

Burmistrz zwróciła uwagę, że już w tym roku miasto, zwłaszcza Stare Miasto odwiedza znacznie więcej osób niż w poprzednich latach. Oceniła, że jest to efektem m.in. informacji o planowanych pracach, odkryć archeologicznych oraz promocji.

Podała, że obecnie trwa wymiana infrastruktury kanalizacyjnej, wodociągowej oraz montaż instalacji deszczowej.

Pomorski Urząd Marszałkowski poinformował, że w ramach Działania 8.3 "Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe", wsparcie unijne jest przeznaczone na przywracanie wartości i ochronę charakterystycznych zabytków lub ich zespołów oraz na podnoszenie jakości przestrzeni publicznej wpisanej do rejestru zabytków.

W konkursie złożono 58 wniosków o dofinansowanie projektów o łącznej wartości blisko 530 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 94 mln zł otrzymało 17 projektów o wartości 175 mln zł.

Dotację otrzymają m.in. obiekty zabytkowe stanowiące dziedzictwo kulturowe Żuław, XIX wieczne słupskie spichlerze, Teatr Wybrzeże, miejskie mury obronne w Malborku, Bazylika Mariacka, Wozownia Artyleryjska Centrum Hewelianum oraz Stara Osada Rybacka w Ustce. Odnowionych ma być m.in. 39 obiektów oraz ponad 34 ha powierzchni przestrzeni publicznych wpisanych do rejestru zabytków. Oczekuje się, że w tych zabytkowych miejscach liczba zwiedzających zwiększy się o ponad 716 tysięcy osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY