REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Spektakularny rozkwit technologii LED

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 cze 2015 09:39
Spektakularny rozkwit technologii LED
LED – od światła praktycznego do artystycznego, fot. Osram

Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze wczoraj wydawało się najnowszym osiągnięciem techniki dziś jest już zastępowane czymś nowym – lepszym, bardziej ekologicznym. Ten sam postęp widzą także producenci oświetlenia. W ciągu kilku ostatnich lat ich branża przeszła niebywałą metamorfozę. Wszystko za sprawą LED…

REKLAMA

Spektakularny rozkwit technologii LED nie jest niczym zaskakującym – diody mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi źródłami światła: są kompaktowe, energooszczędne, mają bardzo długi okres eksploatacji. Zaskakujące jednak jest to, jak szybko na rynek wkraczają kolejne generacje LED, a konstruktorzy i projektanci dostarczają nam coraz bardziej inteligentne i zaawansowane rozwiązania.

Co w garażu to i w biurze

Wszystkie zmiany, jakie zachodzą w naszym otoczeniu, również te oświetleniowe, sprawiają, że zmieniają się nasze potrzeby i styl życia. To z kolei generuje konieczność dostosowywania oświetlenia wnętrz do nowych preferencji. W ostatnich czasach daje się zauważyć stosowanie rozwiązań technologicznych, w tym także oświetlenia, wymiennie w różnych typach budynków i przestrzeni o skrajnym zastosowaniu. Lampy garażowe czy przemysłowe trafiają do przestrzeni mieszkalnych, z przestrzeni mieszkalnych do wnętrz kawiarnianych, z obiektów rozrywkowych do przestrzeni biurowych – mówi architekt Maciej Siuda. To z kolei zmusza producentów do projektowania rozwiązań trafiających w nowe gusta, dopasowanych do potrzeb rynku.

LED, czyli nie tylko lampa

Parametry LED ulegają ciągłej poprawie, a na rynku pojawiają się coraz to inne rodzaje diod dla istniejących i nowych zastosowań. Niewątpliwie wśród wielu rozwiązań na rynku konsumenckim wciąż najbardziej popularne są lampy LED (potocznie, choć nieprawidłowo, nazywane żarówkami). Wiele osób nie chce bowiem zmieniać wystroju wnętrz, inwestować w nowe oprawy czy żyrandole. Wybierają wówczas produkty retrofit – nowoczesne zamienniki dla tradycyjnych żarówek i to nie tylko tych w kształcie bańki, lecz także reflektorów i świetlówek liniowych. Obecna gama tych produktów jest tak szeroka, że można znaleźć odpowiedni LED nawet do najbardziej nietypowych zastosowań – z matową lub przezroczystą bańką, w kształcie świeczki lub kulki, kompaktowy jak jego tradycyjny odpowiednik, z możliwością ściemniania i o wielu innych właściwościach.

Coraz wyraźniej rysuje się także inne oblicze LED – produkty, które są jednolitą całością – oprawą i źródłem światła w jednym. Stwarzają one całkiem nowe możliwości w dziedzinie kreatywnego, energooszczędnego oświetlenia. Ponadto wyróżniają się nadzwyczajną sprawnością i bardzo długą trwałością, co w praktyce oznacza, że prędzej zdecydujemy się na zmianę samej oprawy zanim przestanie ona świecić.

Przemysłu oświetleniowego nie ominęła także automatyzacja. W dzisiejszych czasach możemy już nie tylko sterować oświetleniem, lecz także konfigurować niezliczoną liczbę scen świetlnych i dostosowywać wnętrze do nastroju, a nawet zmieniać barwy na najlepsze do optymalnej pracy lub relaksu z przyjaciółmi. Co więcej, tego wszystkiego możemy dokonać za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie. To nic innego jak mobilna rewolucja i najbardziej aktualny trend w branży oświetleniowej. A wszystko po to, by wyjść naprzeciw wymaganiom klientów.

Marka i cena prawdę powieRekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY