REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Śródmieście Morskie - nowe centrum Gdyni. Umowa podpisana

  • Autor: UM Gdynia
  • 31 paź 2014 14:50
Śródmieście Morskie - nowe centrum Gdyni. Umowa podpisana
Wizualizacja Śródmieście Morskie, fot. UM Gdynia
Śródmieście Morskie - nowe centrum Gdyni. Umowa podpisana
Śródmieście Morskie - nowe centrum Gdyni. Umowa podpisana
Śródmieście Morskie - nowe centrum Gdyni. Umowa podpisana

Śródmieście Morskie tak będzie nazywać się nowe centrum miasta, które powstanie na molo Rybackim w Gdyni. 30 października br. Polski Holding Nieruchomości, właściciel Dalmoru, podpisał umowę z firmą mLocum na budowę pierwszych sześciu budynków. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Arch-Deco. Mieszkańcy wprowadzą się do nich w 2017 r., a rok wcześniej w basenie Prezydenta zacznie działać nowa marina na ok. 120 jachtów.

REKLAMA

- To historyczny moment dla miasta. Od wielu lat Gdynia prowadzi bardzo intensywne prace związane z przygotowaniem do nowej roli terenów poprzemysłowych w Śródmieściu. Teraz proces ten przechodzi z fazy planowania w fazę realizacji - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Kiedy pod koniec września Gdynia była gospodarzem Światowego Kongresu Urbanistów najlepsi urbaniści na świecie określili przestrzeń molo Rybackiego mianem największego publicznego skarbu naszego miasta. - Mamy tego świadomość i traktujemy to jako najważniejsze wyzwanie Gdyni XXI wieku - deklaruje Wojciech Szczurek.

O tym, że lokalizacja jest unikatowa przekonani są też przedstawiciele dewelopera realizującego inwestycję. To dla nas niezwykle prestiżowy projekt, wpisujący się w światowy trend urbanistyczny, według którego miasta nie powinny się rozlewać, ale zabudowywać do wewnątrz, tworząc tkankę miejską poprzez przemieszanie różnych funkcji - mieszkaniowych, usługowych, biurowych, hotelowych i publicznych.

- Nie można w Gdyni popełnić błędu wielu innych miast, w których powstały dzielnice o tylko jednej funkcji, np. biurowej, które popołudniu i wieczorem wymierają - mówi Krzysztof Suskiewicz, prezes zarządu mLocum SA.

Przypomnijmy, że uchwalony przez miasto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla molo Rybackiego zakłada właśnie takie przemieszanie funkcji. Może tam powstać ok. 70 tys. mkw. powierzchni usługowej, biurowej i handlowej oraz ok. 120 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej. Na końcu pirsu zarezerwowano miejsce pod przyszłe Muzeum Żeglarstwa oraz tereny zielone. Inwestycje będą prowadzone etapami, zapewne przez kilkanaście najbliższych lat. Warto zaznaczyć, że dwa z istniejących na terenie mola budynków - chłodnia i magazyn - z uwagi na szczególne walory architektoniczne, zostały objęte ochroną konserwatorską.

Równolegle do pierwszego etapu zabudowy molo Rybackiego toczyć się będą prace nad nową mariną w basenie Prezydenta. Dalmor, który zrealizuje to przedsięwzięcie na swój koszt, przewiduje stworzenie trzech pomostów z miejscami dla około 120 jachtów oraz budynku bosmanatu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY