REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stadion Śląski na finiszu

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2017 15:15
Stadion Śląski na finiszu
fot. stadionslaski.pl

Na połowę roku planowane jest zakończenie inwestycji związanych z modernizacją Stadionu Śląskiego w Chorzowie; wtedy też obiekt zostanie przekazany do odbiorów – przekazał urząd marszałkowski. Na razie na stadionie rozpoczął się montaż krzesełek.

REKLAMA

- Wchodzimy w ostatni etap modernizacji obiektu. Ruszyły kolejne prace w bryle stadionu i na promenadach zewnętrznych. Cały czas trwają też roboty w kubaturze stadionu. Obecnie na całym obiekcie pracuje łącznie prawie 300 osób - powiedział, cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego, prezes zarządzającej obiektem spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz.

Według jego relacji w drugiej połowie lutego rozpoczął się montaż krzesełek, a wkrótce zacznie się też układanie bieżni i murawy. Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę roku - wówczas obiekt zostanie przekazany do formalnych odbiorów.

Pierwszy transport z krzesełkami dotarł na stadion w piątek i tego dnia ruszyły prace montażowe, które potrwają do końca czerwca. Łącznie w obiekcie ma być ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Dostawą i montażem krzeseł zajmuje się zwycięzca zeszłorocznego przetargu - konsorcjum, którego liderem jest firma Nowy Styl.

Krzesła wykonane są z barwionego polipropylenu, bez elementów metalowych, co ma służyć ich trwałości w zmiennych warunkach.

Wykonawca dostarczył już na Stadion Śląski uchwyty, kotwy i belki aluminiowe niezbędne do zamontowania siedzisk. W piątek do Chorzowa dojechały trzy pierwsze ciężarówki z krzesełkami; od wtorku sukcesywnie dojeżdżać ma od jednej do czterech ciężarówek dziennie - według bieżących potrzeb montażowych.

Obok krzesełek montowane są tzw. wygrodzenia międzysektorowe oraz sufity podwieszane na promenadzie. Równocześnie na bieżnię wszedł już wykonawca infrastruktury lekkoatletycznej, który zajmuje się przygotowaniem podbudów i odwodnień pod nawierzchnię.

Na promenadzie wokół stadionu rozpoczęto też makroniwelację terenu oraz roboty związane z przygotowaniem ciągów komunikacyjnych. W najbliższym czasie rozpocznie się wykonywanie nawierzchni betonowej w rejonach bram i montaż kołowrotów. Na koniec kwietnia planowane jest zakończenie montażu stadionowego oświetlenia i nagłośnienia.

Obecne zapowiedzi zakończenia prac na stadionie w połowie roku są zgodne z przekazywanymi przez samorząd woj. śląskiego w ostatnich miesiącach, gdy informowano też, że realny termin oficjalnego otwarcia zmodernizowanego obiektu, czyli organizacji tam pierwszych imprez, to wrzesień br.

Władze regionu na razie nie informują o dalszej perspektywie ew. wyboru dzierżawcy stadionowego hotelu. Przetarg w tej sprawie ogłoszono z końcem ub. roku - z zamiarem podniesienia kategorii hotelu z dwóch do trzech gwiazdek i wolą przyjęcia pierwszych gości najpóźniej 1 września 2017. Ostatecznie w postępowaniu nie zgłosił się żaden zainteresowany oferent.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY