REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stalowa konstrukcja nowej Rotundy już zakończona

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2018 12:35
Stalowa konstrukcja nowej Rotundy już zakończona
fot. mat. pras.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej zakończyła budowę ponad 500-tonowej stalowej konstrukcji nowej warszawskiej Rotundy. Ostatnim etapem prac był montaż dachu z charakterystycznym „generalskim wężykiem”, czyli zygzakowatym zwieńczeniem. Budowla ma być gotowa w czwartym kwartale tego roku.

REKLAMA

Charakterystyczna Rotunda PKO BP, należąca do najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy, znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. W marcu ubiegłego roku rozpoczęła się rozbiórka budynku, będącego w złym stanie technicznym, który jednak do tegorocznej jesieni będzie odbudowany zgodnie z projektem wyłonionym w międzynarodowym konkursie.

Stalową konstrukcję Rotundy zbudowała należąca do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu Huta Pokój w Rudzie Śląskiej. Spółka zawarła umowę w tej sprawie z firmą NDI - generalnym wykonawcą inwestycji, realizowanej na zlecenie PKO BP. Rudzka huta wykonała i zamontowała całą konstrukcję nośną Rotundy, zarówno na poziomie kondygnacji podziemnych, jak i nadziemnych. Większość elementów stalowych, oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, została pokryta specjalną farbą przeciwpożarową.

"To była wymagająca, a zarazem ciekawa technologicznie i wytwórczo konstrukcja" - skomentował w środę prezes Huty Pokój Witold Wójcicki, wskazując, iż w rudzkim zakładzie powstało wiele prestiżowych i ciekawych konstrukcji, wśród nich np. fasada stadionu w Kapsztadzie, elementy konstrukcji warszawskiego Mostu Łazienkowskiego czy konstrukcja nośna dachu Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

Pierwsze gotowe elementy konstrukcji warszawskiej Rotundy wyjechały do Warszawy w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu systematycznie wykonywano i stawiano kolejne części obiektu. Ważący ok. 500 ton szkielet składa się z wysokiego na ponad 13,5 m 21-tonowego słupa, 3,5-4-metrowych 13 podziemnych słupów obwodowych i 48 słupów naziemnych o wysokości 11-13 metrów. Całość wieńczy stalowa korona, tzw. gwiazda, na której usytuowana jest ponad 30-tonowa konstrukcja świetlika Rotundy. Montaż dachu z jego zygzakowatym zwieńczeniem był ostatnim etapem prac, wykonywanych przez Hutę Pokój.

Rudzka huta ma doświadczenie w realizacji dużych konstrukcji stalowych. W Rudzie Śląskiej powstała m.in. konstrukcja fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, wybudowanego na mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA oraz konstrukcja dla elektrowni Eesti Energia NARVA w Estonii. Huta wyprodukowała też część fasady i wiązary dachowe hali lotniska we Wrocławiu, most kolejowy na Martwej Wiśle - przetransportowany i posadowiony na przyczółkach w unikatowej technologii bezpośrednio z barki, elementy konstrukcji rewitalizowanego po pożarze Mostu Łazienkowskiego, konstrukcję nośną dachu Stadionu Śląskiego czy konstrukcję dwóch nitek krakowskiej łącznicy kolejowej Zabłocie-Podgórze.

W przeszłości spółka dostarczyła konstrukcje stalowe znanych przedwojennych obiektów, m.in. hali targowej w Katowicach, gmachu katowickiego urzędu skarbowego oraz elementy wieżowca Prudential w Warszawie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY