REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stara zajezdnia ma szansę zmienić się w muzeum

  • Autor: UM Poznań
  • 24 sty 2017 16:05
Stara zajezdnia ma szansę zmienić się w muzeum
Poznań, fot. pixabay.com

Zajezdnię na ulicy Madalińskiego w Poznaniu zamknięto 3 lata temu. Przestrzeń jest obecnie wykorzystywana jako miejsce spędzania wolnego czasu przez społeczność Wildy. Pomysłem na stałe zagospodarowanie obiektu jest stworzenie muzeum komunikacji publicznej.

REKLAMA

Władze Poznania przyglądają się  innym podobnym obiektom, które powstały w ostatnim czasie w Europie. Zwróciły uwagę na rozwiązanie zastosowane w Wiedniu i podjęły współpracę z osobami, które tamtą koncepcję stworzyły, aby zaproponowały projekt dla Madaliny. Autorami Wiedeńskiego Muzeum Komunikacji REMISE (Verkehrsmuseum der Wienerlinien REMISE) są dr Christan Rapp oraz architekt Gerhard Abel. Zaprojektowana przez nich nowa ekspozycja została otwarta w Wiedniu we wrześniu 2014 roku i jest uznawane za jedno z najlepszych i najciekawszych tego typu muzeów w Europie - informuje oficjalny portal miejski Poznania.

Wiedeńscy eksperci opracowali projekt dla Madaliny, który przedstawili już radnym oraz zebranym na komisji społecznikom. Eksperci dostrzegli na Wildzie potencjał wynikający z zaangażowania mieszkańców, którzy byliby w stanie wypełnić życiem to miejsce. Natomiast część muzealna również może liczyć na tradycje wynikające z historii miasta, jego cech związanych z gospodarnością, rozwojem gospodarczym na przestrzeni wielu pokoleń. Projekt zakłada Madalinę jako współistniejące ze sobą muzeum i centrum kulturalno-społecznego. Powierzchnia przed zajezdnią miałaby pozostać niezabudowana, aby nadal pełnić funkcje otwarte, środowiskowe dla dzielnicy. Obok założono pomieszczenie wielofunkcyjne, które może być wykorzystywane na centrum multimedialne, prezentacje teatralne, imprezy taneczne. Przewidziano miejsce na punkt informacyjny, kawiarenkę. Kolejną atrakcją ma być warsztat pokazowy, w którym można by oglądać jak naprawiane są pojazdy zabytkowe. Sam projekt muzealny, zlokalizowany w największej hali zajezdni, zakłada pokazanie historii komunikacji Poznania w XIX i XX wieku z historycznymi pojazdami i strefami tematycznymi - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

Władze miasta planują nastepnie przygotowanie planu funkcjonalno - użytkowego, oszacowanie kosztów i pozyskiwanie finansowanie zewnętrznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY