REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Starachowice z milionami na rewitalizację

  • Autor: PAP
  • 19 lut 2018 09:10
Starachowice z milionami na rewitalizację
fot. foter

Kwota ok. 23 mln zł z funduszy UE trafi na rewitalizację Starachowic. W jej ramach planowane jest zagospodarowanie otoczenia miejskich zalewów i parku, remont centrum kultury czy inwestycje na osiedlu Wzgórze.

REKLAMA

Starachowice są trzecim co do wielkości (po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim) miastem woj. świętokrzyskiego. Położone są w północno-wschodniej części regionu. Mieszka tam ponad 50 tys. osób. To miasto przemysłu ciężkiego i mechanicznego ucierpiało na przemianach gospodarczych 1989 r. Sytuację poprawiła nieco w ostatnich latach m.in. działalność specjalnej strefy ekonomicznej.

Niedawno władze Starachowic podpisały wstępną umowę na dofinansowanie inwestycji wartej ponad 37 mln zł, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (RPO). Projekt "Rewitalizacja - lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie" zakłada realizację kilku przedsięwzięć w różnych częściach miasta. Część prac rozpocznie się w tym roku.

Jak przypomniał podczas uroczystości prezydent Starachowic Marek Materek, miasto przygotowało wcześniej gminny program rewitalizacji na lata 2016-2025. Został on opracowany m.in. dzięki środkom pozyskanym z programu Ministerstwa Rozwoju "Modelowa rewitalizacja miast". "Ten program umożliwił nam przede wszystkim sfinansowanie przygotowania gminnego programu rewitalizacji z pomocą ekspertów. Finansujemy także wykonanie dokumentacji technicznych dla tych przedsięwzięć, które będą potem realizowane ze środków programu regionalnego" - wyjaśniał prezydent.

Włodarz podkreślił, że gminny program rewitalizacji jest dokumentem, w oparciu o który będzie opracowywana strategia rozwoju gminy. "Tu mamy dobrą diagnozę tego, z jakimi problemami spotykamy się na terenie miasta, gdzie mamy największe problemy społeczne, jakie potrzeby mamy do zrealizowania. Według programu staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne na projekty z różnych źródeł, by jak najmniej wydawać na ten cel środków własnych" - dodał Materek.

Samorządowiec zaznaczył, że część przedsięwzięć zapisanych w gminnym programie rewitalizacji została zrealizowana, inne są na etapie przetargowym lub wykonywania dokumentacji technicznej.

W ramach projektu "Rewitalizacja - lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie" rozbudowany i wyremontowany zostanie tzw. "pałacyk" - przedwojenna willa dawnego dyrektora miejscowej fabryki. Budynek po remoncie będzie miejscem spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Znajdą się tu m.in. sale konferencyjna, pomieszczenia biurowe, kawiarnia i oranżeria. Teren wokół "pałacyku" zostanie zagospodarowany i ogrodzony - pojawią się m.in. parking i nowe nasadzenia zieleni.

Modernizacja czeka także siedzibę Starachowickiego Centrum Kultury. Odnowione zostaną m.in.: zaplecze sceny, sala muzyczna, magazyn sprzętu akustycznego, główne wejście do kina, klatka schodowa, łazienki, foyer i szatnia, zainstalowana będzie winda. Na nowo zagospodarowane zostanie także bezpośrednie otoczenie gmachu.

Projekt zakłada również zagospodarowanie terenu jednego z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców w powiecie starachowickim kąpielisk - przy zalewie "Lubianka" - zlokalizowanym w południowo-zachodniej części Starachowic. Poszerzona zostanie plaża, wokół zbiornika powstanie ścieżka dla pieszych i rowerzystów, będą strefy rekreacji, nowe molo, zaplecze sanitarne, gastronomiczne i techniczne. Będzie też pole namiotowe i kempingowe. Inwestycja będzie realizowana na podstawie projektu architektonicznego, który zwyciężył w zorganizowanym wcześniej konkursie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY