REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Starbucks dba o dziedzictwo warszawskich kawoszy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 mar 2015 13:20
Starbucks dba o dziedzictwo warszawskich kawoszy
Malowidła na ścianach kawiarni Starbucks, Plac Trzech Krzyży, Warszawa

4 marca kawiarnia Starbucks® przy Placu Trzech Krzyży będzie gościć Joannę Hübner-Wojciechowską, autorkę książki „Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa” wydaną przez wydawnictwo Arkady. Publikacja opisuje między innymi unikalne malowidła zachowane przez Starbucks® na ścianach lokalu. Są one pozostałością po powojennej kawiarni „Lajkonik”, do której uczęszczała śmietanka środowiska artystycznego ówczesnej Warszawy.

REKLAMA

Dziś delektując się swoją ulubioną kawą w kawiarni Starbucks® znajdującej się przy Placu Trzech Krzyży 16 w Warszawie można podziwiać wyjątkowe odrestaurowane malowidła ścienne. Niewiele osób zna ich burzliwą przeszłość. To właśnie dzięki Starbucks® warszawiacy mogą na nowo odkryć historię tego miejsca.

Plac Trzech Krzyży od dziesiątek lat był miejscem tętniącym życiem towarzyskim i kulturalnym. Po II wojnie światowej w budynku, w którym obecnie usytuowana jest kawiarnia Starbucks®, istniał lokal o nazwie „Lajkonik”, figurujący w krajowych rejestrach jako „Krakowianka”. Był w nim okazały ekspres do parzenia kawy, drewniane stoliki i krzesła. Ściany zdobiła niska boazeria. Stałymi bywalcami byli przedstawiciele artystycznej bohemy, graficy, rysownicy i malarze. Większość z nich współpracowało z działającą po sąsiedzku redakcją „Szpilek”, ilustrowanego czasopisma satyrycznego.

W lipcu 1954 roku goście kawiarni ozdobili ściany swoimi rysunkami. Widać tu było prace m.in. Eryka Lipińskiego, Zbigniewa Lengrena (pomysłodawcy popularnego Profesora Filutka), Aleksandra Kobzdeja, Marii Hiszpańskiej-Neumann, Konstantego Sopoćko, Tadeusza Gronowskiego, Jerzego Flisaka, Wojciecha Fangora czy Anny Gosławskiej-Lipińskiej (znanej jako Ha-Ga).

Malunki przetrwały aż do 2003 roku, kiedy to lokal przeszedł w prywatne ręce. Nowy najemca nie był zainteresowany malowidłami. Podczas remontu zburzono jedną ze ścian bezpowrotnie niszcząc część ściennych dekoracji. Po wielu protestach, dopiero w 2003 r., ocalone malunki zostały wpisane do rejestru zabytków. Te fragmenty przykryto płytami kartonowo-gipsowymi. W 2011 roku lokal wynajęła marka Starbucks®. Z własnej inicjatywy odrestaurowała pozostałe malowidła. Prace trwały 2 miesiące, a do współpracy zaangażowano najlepszych konserwatorów zabytków, m.in. Annę Komorowską-Sławiec czy Andrzeja Laska. Odtworzono również oryginalną lampę sufitową z „Lajkonika”.

Ciekawi ludzie, inspirujące historie

Unikatowe malowidła ścienne ocalałe z kawiarni „Lajkonik”, odrestaurowane i odkryte na nowo przez Starbucks® wciąż są atrakcją na mapie Warszawy. Autorka książki „Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa”, Joanna Hübner-Wojciechowska, opisała je w swoim przewodniku dla kolekcjonerów i miłośników designu tamtej epoki. Lektura wprowadza koneserów i amatorów w świat ówczesnych przedmiotów. Prezentuje w niej różne dziedziny kolekcjonerskie od mebli, przez ceramikę, szkło, biżuterię, plakaty, modę po wzornictwo przemysłowe. Książka została wydana przez Wydawnictwo Arkady.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY