REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Starbucks dba o dziedzictwo warszawskich kawoszy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 mar 2015 13:20
Starbucks dba o dziedzictwo warszawskich kawoszy
Malowidła na ścianach kawiarni Starbucks, Plac Trzech Krzyży, Warszawa

4 marca kawiarnia Starbucks® przy Placu Trzech Krzyży będzie gościć Joannę Hübner-Wojciechowską, autorkę książki „Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa” wydaną przez wydawnictwo Arkady. Publikacja opisuje między innymi unikalne malowidła zachowane przez Starbucks® na ścianach lokalu. Są one pozostałością po powojennej kawiarni „Lajkonik”, do której uczęszczała śmietanka środowiska artystycznego ówczesnej Warszawy.

REKLAMA

Dziś delektując się swoją ulubioną kawą w kawiarni Starbucks® znajdującej się przy Placu Trzech Krzyży 16 w Warszawie można podziwiać wyjątkowe odrestaurowane malowidła ścienne. Niewiele osób zna ich burzliwą przeszłość. To właśnie dzięki Starbucks® warszawiacy mogą na nowo odkryć historię tego miejsca.

Plac Trzech Krzyży od dziesiątek lat był miejscem tętniącym życiem towarzyskim i kulturalnym. Po II wojnie światowej w budynku, w którym obecnie usytuowana jest kawiarnia Starbucks®, istniał lokal o nazwie „Lajkonik”, figurujący w krajowych rejestrach jako „Krakowianka”. Był w nim okazały ekspres do parzenia kawy, drewniane stoliki i krzesła. Ściany zdobiła niska boazeria. Stałymi bywalcami byli przedstawiciele artystycznej bohemy, graficy, rysownicy i malarze. Większość z nich współpracowało z działającą po sąsiedzku redakcją „Szpilek”, ilustrowanego czasopisma satyrycznego.

W lipcu 1954 roku goście kawiarni ozdobili ściany swoimi rysunkami. Widać tu było prace m.in. Eryka Lipińskiego, Zbigniewa Lengrena (pomysłodawcy popularnego Profesora Filutka), Aleksandra Kobzdeja, Marii Hiszpańskiej-Neumann, Konstantego Sopoćko, Tadeusza Gronowskiego, Jerzego Flisaka, Wojciecha Fangora czy Anny Gosławskiej-Lipińskiej (znanej jako Ha-Ga).

Malunki przetrwały aż do 2003 roku, kiedy to lokal przeszedł w prywatne ręce. Nowy najemca nie był zainteresowany malowidłami. Podczas remontu zburzono jedną ze ścian bezpowrotnie niszcząc część ściennych dekoracji. Po wielu protestach, dopiero w 2003 r., ocalone malunki zostały wpisane do rejestru zabytków. Te fragmenty przykryto płytami kartonowo-gipsowymi. W 2011 roku lokal wynajęła marka Starbucks®. Z własnej inicjatywy odrestaurowała pozostałe malowidła. Prace trwały 2 miesiące, a do współpracy zaangażowano najlepszych konserwatorów zabytków, m.in. Annę Komorowską-Sławiec czy Andrzeja Laska. Odtworzono również oryginalną lampę sufitową z „Lajkonika”.

Ciekawi ludzie, inspirujące historie

Unikatowe malowidła ścienne ocalałe z kawiarni „Lajkonik”, odrestaurowane i odkryte na nowo przez Starbucks® wciąż są atrakcją na mapie Warszawy. Autorka książki „Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa”, Joanna Hübner-Wojciechowska, opisała je w swoim przewodniku dla kolekcjonerów i miłośników designu tamtej epoki. Lektura wprowadza koneserów i amatorów w świat ówczesnych przedmiotów. Prezentuje w niej różne dziedziny kolekcjonerskie od mebli, przez ceramikę, szkło, biżuterię, plakaty, modę po wzornictwo przemysłowe. Książka została wydana przez Wydawnictwo Arkady.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY