REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Starożytna dzielnica egipskiej Aleksandrii wreszcie otwarta dla turystów

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2017 12:06
fot. pixabay.com

Unikatowe, zabytkowe budynki egipskiej Aleksandrii, np. starożytna uczelnia - odkrywane od ponad 50 lat przez polskich architektów, konserwatorów i archeologów - są wreszcie w całości dostępne dla zwiedzających.

REKLAMA

"To jedyny fragment zabudowań starożytnej Aleksandrii, po którym można się przejść i poczuć niemal jak jej dawni mieszkańcy" - powiedział dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Tomasz Waliszewski.

Badania w centrum współczesnej Aleksandrii na stanowisku archeologicznym Kom el-Dikka ta polska instytucja prowadzi od przeszło pół wieku we współpracy z egipskim Ministerstwem Starożytności.

Aleksandrię (jako nową stolicę Egiptu) założył jej imiennik - Aleksander Wielki w 332 r. p.n.e., który przepędził z Egiptu znienawidzonych przez lokalną ludność Persów. Szybko stała się jednym z największych miast starożytnego świata. Do rozkwitu miejscowości i powstania prawdziwej kosmopolitycznej metropolii przyczyniła się dynastia Ptolemeuszy, którą założył jeden z generałów Aleksandra. To właśnie w jej czasach powstała słynna Biblioteka Aleksandryjska czy latarnia na Faros przy wejściu do aleksandryjskiego portu. Rozkwit Aleksandrii trwał do VII w., kiedy stolicę Egiptu przeniesiono do Fustat, niedaleko obecnego centrum Kairu.

Polscy specjaliści - architekci, konserwatorzy i archeolodzy - przywrócili świetność zabytkowym budowlom odsłoniętym na stanowisku: teatrowi, termom cesarskim, domom mieszkalnym czy portykom kolumnowym. Odrestaurowali też wiele mniejszych, równie cennych znalezisk: rzeźb, mozaik, monet, szklanych i ceramicznych naczyń.

Z czasów panowania cesarza Justyniana (VI w.) pochodzi zachowany na Kom el-Dikka "uniwersytet". Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska odkryła do tej pory 22 sale wykładowe. Audytoria zachowały się do naszych czasów w świetnym stanie: widoczne są kamienne ławy dla studentów i wysoko wyniesione miejsce dla profesora. W ramach nowej ścieżki turyści mogą przejść wzdłuż szerokiego portyku kolumnowego, którym 1,5 tys. lat temu przechadzali się żacy. Są to jedyne znane w strefie śródziemnomorskiej zabudowania starożytnej uczelni.

Ich odkrycie Polacy ogłosili w 2004 r. Wcześniej badacze sądzili, że antyczni studenci pobierali nauki raczej na świeżym powietrzu, na łonie natury, a nie w specjalnie przygotowanych salach wykładowych.

Sztandarową konstrukcją, którą odkopano jeszcze pod kierunkiem nestora polskiej archeologii - prof. Kazimierza Michałowskiego, jest tzw. teatr rzymski. Zdaniem badaczy pierwotnie pełnił on funkcję odeonu, czyli miejsca, w którym odbywały się przedstawienia muzyczne. Z czasem zmieniło się przeznaczenie budowli - w pocz. VI w. po przebudowie widownia uzyskała kształt podkowy, a całość przesklepiono kopułą. W tych czasach teatr zaczął pełnić rolę dzisiejszego auditorium maximum, czyli dużej sali wykorzystywanej przez uczelnie w czasie ważnych uroczystości.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY