REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Startują Warszawskie Konserwacje. Na pierwszy ogień - Złota 1

  • Autor: UM Warszawa
  • 02 lut 2018 13:50
Startują Warszawskie Konserwacje. Na pierwszy ogień - Złota 1
fot. shutterstock

Na wiosnę ponownie ruszają spotkania przygotowane przez Stołecznego Konserwatora Zabytków i właścicieli obiektów pt.: „Warszawskie konserwacje”. Cykl prezentacji najlepszych realizacji konserwatorskich, które zasługują na uznanie, otwiera gmach przy ul. Złotej 1.

REKLAMA

Gmach dawnej Krajowej Kasy Oszczędności (Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Warszawskich) przy ul. Złotej 1, powstał w latach 1899-1901 wg. projektu Stefana Szyllera. Budynek posiada dwukondygnacyjną, bogato dekorowaną neorenesansową fasadę z elementami secesyjnymi. We wnętrzu zachował się oryginalny wystrój, m.in. kute balustrady i kandelabry, dekoracja sztukatorska oraz dwa malowidła plafonowe na klatce schodowej.

Dotacja w wysokości 165 tys. zł obejmowała konserwację wystroju sztukatorskiego we wnętrzu budynku oraz kamiennej attyki budynku. Jednym z głównych elementów attyki jest cechująca się wysokim poziomem artystycznym, grupa rzeźbiarska, przedstawiającą alegorię „Pracy i Oszczędności”, autorstwa Zygmunta Otto.

Prace konserwatorskie przeprowadzone przez właściciela obiektu obejmowały znacznie większy zakres, o czym będzie można się przekonać już niebawem. Szczegóły w kwietniu, na spacerach z „Warszawskimi konserwacjami”.

Remonty warszawskich zabytków były możliwe dzięki dotacjom na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane obiektów wpisanych do rejestru zabytków, na które stołeczny ratusz przyznał w 2017 roku ponad 19 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY