REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stocznia Cesarska w całej okazałości. Znamy szczegóły master planu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 23 mar 2018 09:17
Stocznia Cesarska w całej okazałości. Znamy szczegóły master planu
fot. mat. pras.
Stocznia Cesarska w całej okazałości. Znamy szczegóły master planu
Stocznia Cesarska w całej okazałości. Znamy szczegóły master planu

Inwestorzy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, fragmentu rewitalizowanego Młodego Miasta, zaprezentowali szczegóły zwycięskiego master planu szkicu pracowni Henning Larsen dla jednego z najbardziej wyczekiwanych projektów w mieście. Zapowiedzieli również, że w pierwszym etapie zostanie zrewitalizowany budynek „Dyrekcji” i „Remiza”.

REKLAMA

Za projekt master planu odpowiada duńska pracownia Henning Larsen, która w swoim portfolio ma wiele wyjątkowych projektów rewitalizacji na całym świecie. Zwycięska koncepcja została wyłoniona w wyniku międzynarodowego konkursu, do którego zostały zaproszone wiodące europejskie pracownie architektoniczne. Koncepcja Henning Larsen zdobyła również rekomendację członków konkursowej Komisji ds. Jakości, w której zasiedli urbaniści, architekci, specjaliści od ochrony zabytków oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. Projekt Henning Larsen, który powstał we współpracy z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska, przekonał jury konkursowe bardzo starannym i szczegółowym podejściem – zarówno na poziomie poszczególnych budynków i przestrzeni publicznych, jak i innych elementów historycznych. W ocenie jury taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno – architektoniczną, dbając jednocześnie o użytkownika i tworząc przyjazny jemu mikroklimat. Drugie i trzecie miejsce trafiły odpowiednio do MVRDV (Holandia) i Studio Paola Vigano (Włochy).

- Wszystkie finałowe prace reprezentowały bardzo wysoki poziom i były do siebie zbliżone, jednak wygrała ta, która charakteryzowała się największą dbałością o szczegóły. Koncepcje z drugiego i trzeciego miejsca zakładały większą ingerencję w trzon Stoczni Cesarskiej, która w naszej ocenie powinna być bardziej kameralna i chronić walory ekspozycyjne tego, co na terenie Stoczni Cesarskiej jest najcenniejsze, gdyż właśnie to będzie tworzyło charakter miejsca. Jednocześnie sposób kształtowania zabudowy intensywnej w przypadku koncepcji zespołu Henning Larsen wydawał się najbardziej optymalny - mówił na konferencji prasowej Gerard Schuurman, dyrektor projektu, Edonia.

- Zaproponowany master plan daje nam możliwość połączenia przeszłości z przyszłością. Analizy pokazują nam, iż dawne obiekty poprzemysłowe, które stanowią trzon Stoczni Cesarskiej zostaną dodatkowo pokreślone, gdy po ich zewnętrznych stronach powstanie zwarta zabudowa, która jest także niezbędna z ekonomicznego punktu widzenia. Zależy nam, aby stworzyć miejsce przyjazne użytkownikom. Dlatego duży nacisk kładziemy na powstanie przystępnych cenowo mieszkań i parterów usługowych. Co ważne, teren ma się charakteryzować zróżnicowaną funkcjonalnością użytkową, wśród której znajdą się mieszkania, biura, hotele, a także funkcje kulturalne, gastronomiczne i rozrywkowe. Oprócz funkcjonalności ważnym elementem są również miejsca publiczne i tereny zielone – zaproponowany master plan zakłada aż 32 proc. takich powierzchni. Jesteśmy przekonani, że połącznie tych wszystkich czynników spowoduje urbanizację tego terenu i za kilka lat będziemy mogli spotkać się w zupełnie nowej dzielnicy Gdańska, która szanując swoją bogatą historię, będzie tętniła życiem i gwarem nowoczesnych miast - kontynuował Schuurman.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY