REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Stoi na stacji lokomotywa. Dworzec PKP Olsztyn Zachodni już otwarty

  • Autor: PropertyDesign.pl / PKPSA
  • 14 cze 2017 13:22
Stoi na stacji lokomotywa. Dworzec PKP Olsztyn Zachodni już otwarty
fot. PKP SA
Stoi na stacji lokomotywa. Dworzec PKP Olsztyn Zachodni już otwarty
Stoi na stacji lokomotywa. Dworzec PKP Olsztyn Zachodni już otwarty
Stoi na stacji lokomotywa. Dworzec PKP Olsztyn Zachodni już otwarty

Od 13 czerwca podróżni mogą korzystać ze zmodernizowanego dworca Olsztyn Zachodni. Powstał nowoczesny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt.

REKLAMA

Wykonawcą obiektu było konsorcjum firm SKB Development z siedzibą w Warszawie oraz SKB Budownictwo z Bytomia. Autorem projektu jest zespół projektowy PKP.

Dworzec został  w  pełni  zmodernizowany  i  przystosowany  do  potrzeb  osób niepełnosprawnych. Prace objęły między innymi: odnowienie elewacji i wnętrza dworca, wymianę okien i drzwi oraz wszystkich instalacji. Renowacji poddany został również plac przed dworcem. Zrekultywowano teren zielony, wykonano nasadzenia ponad 40 drzew i niemal 950 krzewów niskopiennych. Ponadto zamontowane zostały nowe ławki i siedziska dla podróżnych, a w sąsiedztwie budynku powstało 11 nowych miejsc postojowych, w  tym jedno dla osób niepełnosprawnych.

Zmodernizowany  obiekt  pozbawiony  jest   barier  architektonicznych. Znacznym ułatwieniem dla osób o ograniczonej mobilności jest pochylnia łącząca budynek dworca z miastem i miejscami postojowymi. Z myślą o osobach niewidomych zainstalowane zostały ścieżki prowadzące oraz tyflograficzne mapy obiektu.  Niedosłyszący mogą skorzystać  z  pętli  indukcyjnych,  ułatwiających zrozumienie komunikatów głosowych.

Na dworcu dostępna jest jedna kasa biletowa w poczekalni wewnętrznej, wydzielona przestrzeń dedykowana dla opiekuna z dzieckiem, toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zadaszona poczekalnia zewnętrzna. Pod zadaszeniem dworca przygotowano również 9 nowych stojaków na rowery oraz samoobsługową stację napraw, która pozostaje do dyspozycji rowerzystów 24h na dobę. Obiekt wyposażony jest w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, monitoring wizyjny oraz system inteligentnego zarządzania budynkiem.

Z uwagi na bliskie sąsiedztwo olsztyńskiego Starego Miasta, przy wejściu z peronów na teren dworca zamontowano trzy tablice sytemu informacji miejskiej, ułatwiające turystom orientację w przestrzeni Olsztyna.

- Olsztyn Zachodni do pierwszy zmodernizowany w ostatnich latach dworzec w woj. warmińsko-mazurskim – mówi Krzysztof Mamiński, Prezes PKP S.A. – Nie jest to jedyna inwestycja realizowana w regionie. Trwają przygotowania do gruntownej modernizacji dworca Olsztyn Główny. Ponadto prowadzone są prace projektowe dla nowego dworca w Nidzicy oraz modernizacji dworców w Olsztynku i Szczytnie. Przygotowywana jest też inwestycja dworcowa w Suszu – dodaje Prezes Mamiński.

Wykonawcą robót było konsorcjum firm SKB S.A. z siedzibą w Warszawie oraz SKB Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Radomsku. Koszt zrealizowanych prac to ok. 3 mln zł. Przebudowa dworca sfinansowana została z dotacji budżetowej Skarbu Państwa oraz ze środków własnych PKP S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY