REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Studenci odmienią Władysławowo

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 cze 2017 10:51
Studenci odmienią Władysławowo
mat.pras.

Gmina Władysławowo i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku rozpoczyna współpracę z Gminą Władysławowo pt.: "Od nowa: Władysławowo", na podstawie której studenci uczelni przygotowywać będą koncepcje zagospodarowania przestrzeni publicznej gminy, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. małej architektury.

REKLAMA

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w środę 21 czerwca w siedzibie ASP w Gdańsku.

Chroniące przed wiatrem i słońcem wiklinowe kosze, ławeczki czy stojaki na rowery - takie zmiany w przyszłości zastaną mieszkańcy i turyści przebywający na władysławowskich plażach. W przeszłości cieszyły się one nie lada zainteresowaniem, a dziś wielu turystów i mieszkańców wspomina je z rozrzewnieniem. Ten przykład małej architektury mógłby tylko podnieść atrakcyjność wypoczynku nad polskim morzem. Celem współpracy, jaką podejmie gmina Władysławowo z Akademią Sztuk Pięknych jest uzdrowienie estetyczne odcinka wybrzeża przynależącego do gminy. Studenci będą projektować, a najlepsze pomysły zostaną zrealizowane w najbliższej przyszłości. Wykładowcy, jak i studenci mają wiele ciekawych pomysłów na ożywienie przestrzeni publicznej Gminy Władysławowo. Mówimy o ławeczkach, stojakach na rowery czy miejscach do odpoczynku, oczywiście dopasowanych do otoczenia. Na współpracy z ASP, możemy tylko zyskać i wierzę, że tak właśnie będzie - mówi Burmistrz Władysławowa Roman Kużel.

Porozumienie z Akademią Sztuk Pięknych to efekt współpracy z dyplomowanym architektem dr hab. Janem Sikorą, twórcą sopockiej Sopoteki czy nagradzanej wielokrotnie Stacji Rumia, który zaprojektował także Władysławowski dworzec, który w najbliższych latach przejdzie metamorfozę. Jak sam mówi: Kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych powstał, aby rozwiązywać realne problemy w przestrzeni miejskiej. Z naszej perspektywy - wykładowców i studentów - nie ma ciekawszego zadania. Dlatego studenci podeszli do tematu z niezwykłym zaangażowaniem i już od pierwszych dni jeździli po gminie i dokumentowali jej problemy przestrzenne. Z rozmów z mieszkańcami oraz z władzami zrodził się szkic zagadnień którymi się zajęliśmy. Co chcemy robić? Zamierzamy zająć się każdym ważniejszym problemem przestrzeni gminy: od zalewu reklam, brzydkich i prymitywnych w formie budek z goframi poprzez "duże tematy" takie jak: uporządkowanie strefy plaży, placów miejskich i wykształcenie w Karwii parku kulturowego (na wzór tych w Sopocie i Zakopanem). Kiedy będą pierwsze projekty? Pierwsze projekty już powstały. Obecnie jesteśmy na etapie planowania realizacji prototypów. Dlaczego wybraliśmy Władysławowo? Jest kilka powodów: jest bardzo dużo do zrobienia, fantastyczni nowi i prężni burmistrzowie oraz lubimy jeździć do Władysławowa - jest to więc nasze podwórko. A o nie zawsze warto dbać.

Miasto czeka szereg zmian inwestycyjnych w sferze infrastruktury, ekologii i turystyki. Wieloletnie plany wydatków mają na celu podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej miasta i polepszenie jakości życia mieszkańców. Dzięki nim stworzona zostanie również oferta dla turystów, oczekujących wysokiego poziomu usług. Zaplanowana została modernizacja dworca kolejowego, budowa węzła integracyjnego, ścieżek rowerowych i organizacja szlaku kajakowego. W kolejnych etapach działań planuje się budowę przystani żeglarskiej i włączenie miasta do systemu roweru metropolitalnego, a także dalsze inwestycje na szeroką skalę w postaci budowy parkingów i przebudowy dróg lokalnych.


Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY