REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Studenci z projektem zmiany wizerunku ulicy Piłsudskiego we Wrocławiu

 • Autor: PAP
 • 19 sty 2018 13:57
fot. pixabay.com

Koncepcję zmiany wizerunku ulicy Piłsudskiego, jednej z głównych ulic we Wrocławiu, zaproponowali studenci wrocławskich uczelni. Wizualizację przedstawiającą zmiany można oglądać na filmie w technologii wirtualnej rzeczywistości w Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim.

REKLAMA

Studenci socjologii, architektury, psychologii i urbanistyki po konsultacjach z mieszkańcami Wrocławia oraz z przedsiębiorcami, opracowali projekt zmiany wizerunku fragmentu ul. Piłsudskiego - od ul. Świdnickiej do pl. Legionów.

Efektem prac studentów jest film w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film powstał w ramach unijnego projektu "Z wirtualu do realu. Ulica handlowa - przestrzeń miejska współtworzona przez młodych".

"Z tym projektem doskonale wpasowujemy się w najnowszy trend rozwoju społeczności lokalnych w Europie, gdzie ogromnie ważna jest partycypacja mieszkańców i przedsiębiorców w procesie zarządzania miastem" - powiedziała wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka.

Ulica Piłsudskiego to jedna z ważniejszych arterii w stolicy Dolnego Śląska. W przedwojennym Wrocławiu stanowiła wizytówkę tego miasta. Wzdłuż położnej przy neogotyckim budynku Dworca Głównego ulicy przed wojną znajdowały się liczne hotele. Dziś swoją siedzibę ma tam m.in. Teatr Muzyczny Capitol.

Marzena Horak, z-ca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta podkreśliła, że dużym problemem miasta jest dzisiejszy spadek atrakcyjności ulicy Piłsudskiego. "Objawia się to licznymi pustostanami, w tym pustostanami nienależącymi do gminy Wrocław, skutkiem czego miasto ma znikomy wpływ na ich komercjalizację" - powiedziała Horak.

Zaznaczyła, że dzięki projektowi, studenci pomogą rozwiązać rzeczywiste wyzwanie miasta, jakim jest poprawa atrakcyjności tej ulicy.

Dr Michał Dębek z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który koordynował prace studentów, zwrócił uwagę na mały ruch pieszych na Piłsudskiego. "Ulica jest tranzytowa, piesi nie mają gdzie się tu zatrzymać, co sprawia, że przedsiębiorcy prowadzący przy niej swoje biznesy mają trudności, aby się tam utrzymać" - ocenił.

Problemem ulicy jest także jej estetyka. "Jest ona zaniedbana, brakuje tam ładnej przestrzeni publicznej i miejsc spotkań"- dodał.

Nowa wizja ulicy Piłsudskiego zakłada więcej zieleni, w tym skwerów i ogrodów, budowę dróg rowerowych, aranżację miejsc spotkań oraz miejsc do rekreacji. "Większość zaproponowanych przez studentów rozwiązań powinna sprawić, że ulica Piłsudskiego stanie się cieplejsza, milsza i bardziej przyjazna" - powiedział Dębek.

Zmiany na ulicy Piłsudskiego rozpoczęły się już w tym roku w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego - poinformował Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Na odcinku od pl. Legionów do ul. Świdnickiej powstanie trasa rowerowa.

Wiceprezydent pokreśliła, że projekt studentów to na razie diagnoza. "Mamy wizję i zakładamy, że zmiany przy Piłsudskiego będą procesem rozłożonym na kilka lat. Chcemy najpierw policzyć ile te pomysły będą kosztować, a potem zdecydujemy, w którą stronę pójść i zrobić" - powiedziała Piasecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY