REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Studio filmowe, modelarnia i drukarki 3D - to wszystko w UAP

  • Autor: PAP
  • 03 mar 2016 15:14
fot. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Profesjonalna drukarnia, studio filmowo-telewizyjne i unikatowy system komputerowy posłużą studentom i pracownikom w nowym budynku dydaktycznym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

REKLAMA

Według przedstawicieli uczelni, poznański uniwersytet należy obecnie do najlepiej wyposażonych szkół artystycznych w Europie. Z nowego obiektu w najbliższych tygodniach zaczną korzystać studenci, ale jego walory mają też poznać mieszkańcy stolicy Wielkopolski.

"Już od fazy projektu, myślenia o tym, co chcemy tu robić, braliśmy pod uwagę chęć otwarcia się na Poznań. Zależy nam na tym, by ten obiekt służył jednocześnie mieszkańcom Poznania. By powstało tutaj nowe centrum kultury, sztuki, które organicznie będzie związane z uczelnią, ale będzie też współpracowało ze środowiskiem" - powiedział w czwartek dziennikarzom prorektor UAP prof. Andrzej Syska.

Nowy obiekt po przebudowie i rozbudowie liczy łącznie ponad 5,8 tys. mkw. Łączna wartość projektu współfinansowanego ze środków unijnych wyniosła 48,3 mln zł brutto, wartość robót budowlanych wyniosła ponad 35,3 mln zł. Wyposażenie obiektu pochłonęło blisko jedną czwartą funduszy przeznaczonych na projekt.

"To jest skala niespotykana w innych uczelniach artystycznych w Polsce. W większości przypadków pieniądze z pierwszej perspektywy unijnej wykorzystywane były na budowę obiektów, które później były doposażane siłami własnymi, ze środków budżetowych" - powiedział przedstawiciel uczelni Maciej Werc.

Punktem centralnym nowego budynku jest wielofunkcyjny hol, wokół którego na trzech piętrach skupione są pracownie. Zdaniem Werca, właśnie ta, wysoka na 19 metrów przestrzeń może znaleźć najwięcej zastosowań - także tych, które zainteresują mieszkańców Poznania. "Możemy tu realizować wszelkiego typu formy ekspozycji, prezentacji, ale także wydarzenia teatralne. Mamy galerie na trzech poziomach, na których pojawi się publiczność oraz parter, który stanie się wielką sceną" - powiedział.

Hol wyposażono w zestaw do projekcji wideo, ścianę z monitorów LED, system informacji wizualnej, oraz kompleksową instalację audio - m.in. zastosowano specjalne głośniki, tzw. prysznice akustyczne. Emitują one skupioną wiązkę dźwięku, tak, aby dochodził on tylko do osoby stojącej bezpośrednio pod nimi. Pozwoli to zachować ciszę we wnętrzu - nawet, gdy na kilku urządzeniach prezentowane będą różne materiały.

Szczególną dumą uczelni są bogato i profesjonalnie wyposażone pracownie. "Usuwamy odczuwalne dotąd niedostatki sprzętowe, jedynym ograniczeniem w działaniach artystycznych naszych studentów i pedagogów będą granice ich wyobraźni" - powiedział Werc.

W obiekcie znalazły się m.in. profesjonalne studio filmowo-telewizyjne wyposażone m.in. w kamery filmowe i studyjne do nagrań w jakości 4K, jak również modelarnia i drukarnia z ploterami, drukarkami i drukarkami 3d.

"Warsztat modelarni i drukarni to prawdziwa rewolucja dla uczelni. Zapewnia nam - w końcu - bardzo dużą autonomię jeśli chodzi o drukowanie wszelkiego typu wydawnictw, publikacji, daje nam też zaplecze warsztatowe do własnego druku wystaw" - powiedział Werc.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY