REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Subiektywny rozkład jazdy po Łódź Design Festival

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 paź 2015 10:24
fot. Fotolia

„Konsekwencje” to temat przewodni tegorocznego Łódź Design Festiwal. Program festiwalu, który zacznie się już 8 października i potrwa aż 10 dni pęka w szwach. Dla zapracowanych mamy jednak listę „must see”: 6 najciekawszych wydarzeń w festiwalowym „rozkładzie jazdy”. W tym roku udowadniamy, że design zawsze następuje w konsekwencji: trendów, potrzeb, historii...

REKLAMA

1. Architektura społecznie odpowiedzialna czyli pierwszy projekt MVRDV w Polsce

Projektowanie budynków, szczególnie tych, które będą znajdować się w centrum miast, w ich najbardziej reprezentacyjnym punkcie to wyzwanie nie tylko estetyczne. Budynki biurowe stwarzają w swoim bezpośrednim otoczeniu także przestrzenie publiczne, które jednoczą wszystkie funkcje i potrzeby społeczne. Taki ma być biurowiec Bałtyk, który już za rok stanie w ścisłym centrum Poznania. Budynek zaprojektowała jedna z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie: MVRDV.

Bałtyk jest naturalną konsekwencją nie tylko potrzeb współczesnego biznesu, ale także częścią większego miastotwórczego konceptu – Roosevelta 22, w którego skład wchodzić będzie: Concordia Design – centrum designu oraz społeczna przestrzeń pomiędzy dwoma budynkami nazwana przewrotnie Podwórkiem. Wystawa „Roosevelta 22 – idea architektury odpowiedzialnej społecznie” zaprezentuje najlepsze międzynarodowe projekty znanej pracowni, a jej zwieńczeniem będzie pierwszy projekt w Polsce: wizualizacja oraz makieta 3D konceptu Roosevelta 22.

Zarówno architekci MVRDV jak i co-architekci Studio Natkaniec / Olechnicki Bałtyku nie korzystają z gotowych rozwiązań, a bieżące projektowanie staje się konsekwencją potrzeb nowego budynku. Dzięki współpracy architektów i co-architektów z firmą Pozbruk, specjalnie dla Bałtyku, zaprojektowana została innowacyjna ultra cienka betonowa fasada o grubości 3 cm z wyraźnie odsłoniętymi ziarnami kruszywa. Jej fragmenty będzie można zobaczyć podczas wystawy. Z kolei projekt ekspozycji i jej aranżacji nawiązuje do trwającej budowy. Wystawa połączona będzie z wykładem gościa specjalnego: Nathalie de Vries – architektki i współtwórczyni MVRDV, która opowie m.in. o wyzwaniach, jakie stoją przed dzisiejszą architekturą w kontekście nowych funkcji miast i zmieniających się stylów życia mieszkańców. Bałtyk stanie się natomiast wyraźnym przykładem społecznie zaangażowanej, odpowiedzialnej architektury, która jednocześnie spełnia najwyższe standardy estetyczne.

2. Anatomia krzesła. Kuchciński, Kowalski, Okińczyc, Rygalik

Teoretycznie wszystko już było. Zbiór zamknięty. Roztwór nasycony. Cztery nogi, siedzisko, oparcie… Krzesło – czy można coś jeszcze nowego wymyślić w tej kategorii? A jednak właśnie krzesła czy fotele stają się najczęściej w historii designu ikonami. Intrygują, prowokują, zachęcają do ciągłego eksperymentowania. Cóż bowiem, jeżeli nie krzesło jest najwyraźniejszą konsekwencją funkcjonalności – technologia, forma, ergonomia? Opowie o tym czterech projektantów, którzy reprezentują cztery różne filozofie projektowania: Piotr Kuchciński, Krystian Kowalski, Tomasz Rygalik, Katarzyna Okińczyc. Pretekstem do spotkania i rozmowy są premiery produktowe docenianej, polskiej marki, dla której design jest wartością nadrzędną. NOTI podczas tegorocznego Łódź Design Festival przedstawi siedziska zaprojektowane przez Tomka Rygalika, które wykorzystują technologię rotomouldingu, sofę Piotra Kuchcińskiego zwracającą szczególną uwagę na tkaninę oraz pufy – siedziska Katarzyny Okińczyc, których konstrukcja oparta jest na… piłce gimnastycznej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY