REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sufit z widoczną konstrukcją nie musi być monotonny

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 sie 2014 10:26
Sufit z widoczną konstrukcją nie musi być monotonny
Sufit podwieszany Rockfon
Sufit z widoczną konstrukcją nie musi być monotonny
Sufit z widoczną konstrukcją nie musi być monotonny
Sufit z widoczną konstrukcją nie musi być monotonny

Klasyczny, biały sufit podwieszany, złożony z siatki modułów pod stropem, wybierany jest ze względu na dobre właściwości akustyczne, rozsądną cenę i łatwość montażu. Nowe technologie sprawiają, że sufit może być ozdobą wnętrza. Wybór kolorów sprawia, że architekci nawet przy standardowym, ekonomicznym rozwiązaniu mogą stworzyć niecodzienny wystrój.

REKLAMA

Sufit jest najbardziej widoczną częścią pomieszczenia. Gładka płaszczyzna tworzy nastrój we wnętrzu i nadaje mu ton. W każdym z budynków użyteczności publicznej od biurowców, przez urzędy, banki, szkoły na obiektach medycznych kończąc, gdy podniesiemy głowę do góry zobaczymy zainstalowany tam sufit podwieszany. Wprowadzenie takich modułowych sufitów do wnętrz ma wiele zadań. Głównie chodzi o poprawę akustyki w pomieszczeniu, ale także względy estetyczne – sufity zasłaniają biegnące nad nimi okablowanie, instalacje techniczne i wentylacyjne. Tam, gdzie liczy się nie tylko funkcjonalność pomieszczeń, ale także ich wygląd architekci stawiają na nietypowe rozwiązania i kolory na suficie. Pojawiają się więc wyspy akustyczne o nieregularnych kształtach, falujące sufity i moduły połączone ze sobą tak, iż konstrukcja nośna nie jest widoczna.

Jednak od lat na rynku króluje najbardziej popularne rozwiązanie, czyli sufit w krawędzi A. Poznamy go po tym, że powierzchnia podzielona jest wyraźnie na moduły, a poszczególne płyty sufitowe leżą na widocznej z dołu konstrukcji z profili o szerokości 24 lub 15 mm. To najbardziej klasyczne rozwiązanie wybierane jest z kilku powodów. Montaż i demontaż płyt jest szybki i łatwy. Płyty montowane są od góry na konstrukcji, a także mają krawędzie cięte na prosto, co  jest wygodne dla ekip budowlanych. W razie potrzeby docięcie jest niezmiernie proste i wykonać je można klasycznym nożykiem do tapet. Płyty spełniają najwyższe wymagania odnośnie poprawy warunków akustycznych, a do tego są ekonomicznym rozwiązaniem. Nic dziwnego, że montowane są w większości obiektów. 

Nie musi być biało

Ale sufit w krawędzi A nie musi oznaczać monotonnej białej powierzchni, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dostępne na rynku moduły mają różne wymiary, np. 600 x 600 mm lub bardziej podłużne 1200 x 600 mm, i co najważniejsze różne kolory. – Właściciele budynków i architekci często myślą schematami. Jeśli ma być ekonomicznie, wybierają widoczną konstrukcję i najbardziej popularne białe płyty. Tymczasem w podobnym budżecie można znaleźć kolorowe rozwiązania, które nadadzą wnętrzu charakter – wyjaśnia Mirosław Jucha, dyrektor sprzedaży na Europę Wschodnią w firmie Rockfon.

Dla architektów i projektantów wnętrz to furtka do tego, by postawić na design i niebanalny wystrój, ale jednocześnie zmieścić się w ograniczonym budżecie ustalonym przez inwestora.

W ofercie Rockfon znaleźć można płyty akustyczne w krawędzi A w jasnych pastelowych tonacjach, barwy naturalne, ale i silne odcienie  jak zieleń, czerwień, czy mocno nasycony kolor żółty. Zastosowanie akcentów kolorystycznych na płaszczyźnie sufitu pozwala nadać wnętrzu odpowiedni charakter. Żywe kolory to silny punkt, przyciągający uwagę, pozwalają bawić się wystrojem. Stosowane są często we wnętrzach pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci – w przedszkolach, szkołach lub szpitalach dziecięcych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by energetyczne kolory montować także w pomieszczeniach biznesowych jak m.in. biura. Szczególnie, że coraz więcej firm dostrzega potrzebę wyróżnienia się poprzez aranżację niebanalnych przestrzeni do pracy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY