REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Superścieżka oczami krakowian

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 lip 2015 15:24
Superścieżka oczami krakowian
Superścieżka powstanie w Krakowie, fot. Piotr Banasiak
Superścieżka oczami krakowian
Superścieżka oczami krakowian
Superścieżka oczami krakowian
Superścieżka oczami krakowian
Superścieżka oczami krakowian

Wystawę „Superścieżka oczami krakowian” zobaczymy od połowy lipca do końca sierpnia br. Wewnątrz ronda Mogilskiego można będzie oglądać efekty warsztatów prowadzonych w ramach projektu Superścieżka. Wśród przedstawionych pomysłów znajdują się bowiem te, które zostaną wytypowane do realizacji wzdłuż alei Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Wystawa - zatytułowana „Superścieżka oczami krakowian”, to podsumowanie cyklu spotkań warsztatowych organizowanych w ramach inicjatywy Superścieżka pod egidą Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla wraz z miastem oraz prywatnymi partnerami. Podczas sobotnich spotkań mieszkańcy Krakowa pod okiem tutorów: doświadczonych architektów, projektantów zieleni oraz artystów przygotowywali koncepcje zagospodarowania półkilometrowego odcinka między rondami. Wśród przeszło siedemdziesięciu wypracowanych rozwiązań są te, które już po wakacjach wejdą w fazę projektów, a następnie – realizacji.

Wystawa stanowi nie tylko wizualizację pomysłów pracy ośmiu grup warsztatowych, ale także fotoreportaż oddający klimat kilkunastogodzinnych spotkań z tutorami oraz zaangażowanie uczestników w poprawę stanu eksponowanego obszaru w dzielnicy Grzegórzki. Wszystkie zdjęcia, wraz z opisem koncepcji, będzie można oglądać wewnątrz przestrzeni ronda Mogilskiego do końca sierpnia.

To kolejny krok na drodze do Superścieżki. We wrześniu w Teatrze Variété odbędzie się publiczna debata, z udziałem urbanisty z biura Jana Gehla, duńskiego projektanta będącego niekwestionowanym autorytetem w projektowaniu miejsc przyjaznych ludziom. Debata i następujące po niej głosowanie mieszkańców pozwolą wyłonić pomysły, które zdaniem użytkowników tego obszaru są najwłaściwsze. Wybrane idee zostaną ujęte w ramach wspólnej koncepcji, a następnie projektu, co pozwoli przejść do fazy uzgodnień administracyjnych. I etap wykonawczy rozpocznie się wiosną, a zakończy jesienią przyszłego roku.

Superścieżka to pierwszy w Krakowie i jeden z pierwszych w Polsce projektów placemakingowych. Jak sama nazwa wskazuje, ideą placemakingu jest tworzenie ciekawych i funkcjonalnych miejsc dostępnych dla każdego, zwłaszcza w ramach zagospodarowania terenów trudnych, zaniedbanych czy zniszczonych. Tak niewątpliwie jest z półkilometrowym odcinkiem między rondami, służącym dziś jako trakt tranzytowy dla pracowników czy interesantów okolicznych instytucji. Przywrócenie tego terenu do życia przyniesie korzyści wszystkim jego użytkownikom.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY