REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Światło w aranżacji aptekarskich wnętrz

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 lis 2014 10:53
Światło w aranżacji aptekarskich wnętrz
Światło ma znaczenie, fot. Lumiverso

Przyjazna atmosfera, przejrzysta kompozycja i komfort przebywania w pomieszczeniu. Właściwe oświetlenie ma duże znaczenie w aranżacji wnętrz aptek Na jakie oświetlenie postawić, aby jak najlepiej odpowiadały trendom i potrzebom klientów?

REKLAMA

System oświetlenia w aptece rządzi się swoimi prawami. Musi on budować pozytywne skojarzenia, dobry klimat, a co najważniejsze, odpowiadać potrzebom osób chorych. Dlatego skrupulatny dobór źródeł światła i sposobu aranżacji świetlnej w tego typu wnętrzach ma ogromne znaczenie. Na co warto postawić?

- Najlepsze w tym względzie są systemy realizowane na bazie opraw LED. Dają one szerokie możliwości aranżacyjne, ale również generują zdrowe, jasne światło, które wpływa pozytywnie na samopoczucie, a jednocześnie pomaga w skupieniu oraz wyborze najlepszego leku – mówi Szymon Kowiel, ekspert realizacji systemów oświetlenia diodowego obiektów komercyjnych w firmie Lumiverso.

Światło musi być jasne i przyjazne

Podstawą oświetlenia apteki jest jasne i równomiernie rozłożone światło ogólne. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na estetykę wnętrza i podnosi komfort przebywania w nim. Pomaga też w poruszaniu się po obiekcie, co jest istotne z uwagi na osoby starsze.

- Jasne światło o silnym natężeniu pomaga odczytywać drobne opisy na opakowaniach leków i rozpoznawać poszczególne kategorie tych produktów – mówi Szymon Kowiel. Ułatwia również przemieszczanie się pomiędzy regałami i odczytywanie recept.

W kwestii oświetlenia ogólnego, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej światła. Powinna ona wynosić 4000 K – to barwa neutralna. Pozwala podkreślić czysty, medyczny charakter wnętrza i dodaje energii. Podnosi w ten sposób komfort pracowników apteki, którzy muszą przez cały czas pozostać skoncentrowani na dostarczeniu klientom leków według dokładnych zaleceń lekarzy.

- Równie istotny jest odpowiedni wskaźnik oddawania barw. Oświetlenie z Ra wyższym niż 80, gwarantuje właściwą identyfikację kolorów – dodaje Szymon Kowiel. - Wiele opakowań leków różni się wyłącznie kolorystyką drobnych elementów graficznych. Poprawne ich rozpoznanie minimalizuje ryzyko pomyłek przy sprzedaży.

Oświetlenie powinno też być idealnie równomierne w płaszczyźnie pionowej. Oznacza to, że regały z lekami nie powinny posiadać obszarów ciemniejszych i jaśniejszych na całej swojej wysokości i szerokości, a padające na nie światło musi być jednolite. To istotne z użytkowego oraz marketingowego punktu widzenia. Produkty niedoświetlone trudniej zauważyć, więc istnieje ryzyko, że będą sprzedawały się gorzej,  a klienci nie będą w stanie odnaleźć tego, czego potrzebują.

Szczegóły mają znaczenie

W przypadku oświetlenia apteki liczy się również budowa stosowanych opraw. Powinny być wyposażone w specjalne rastry, chroniące klientów przed zjawiskiem olśnienia przykrego. Zachodzi ono w sytuacji, kiedy element świecący źródła znajduje się bezpośrednio w polu widzenia, powodując dyskomfort i oślepienie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY