REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Świątynia Opatrzności Bożej od podszewki - sprawdzamy, z czego ją zbudowano

  • Autor: PropertyDesign.pl / Centrum Opatrzności Bożej
  • 05 gru 2016 10:31
Świątynia Opatrzności Bożej od podszewki - sprawdzamy, z czego ją zbudowano
fot. Archiwum Centrum Opatrzności Bożej.

Otwarta w listopadzie Świątynia Opatrzności Bożej powstała według projektu zespołu Wojciecha i Lecha Szymborskich. Sprawdzamy jakie rozwiązania techniczne i materiałowe zastosowano podczas realizacji tej inwestycji.

REKLAMA

Świątynia Opatrzności Bożej to obiekt, który w przyćmiewa swoje otoczenie. Kopuła ma powierzchnię 3,2 tys. mkw., a jej wysokość to około 30 metrów. Jest pokryta blachą miedzianą, a na szczycie umieszczony jest szklany świetlik oraz krzyż o wysokości ponad 5 metrów. Wysokość całej budowli to 75 metrów.

Na posadzce w nawie głównej (1742 mkw.) i prezbiterium (437 mkw.) zostały ułożone starannie dobrane zgodnie z projektem architektonicznym płyty z amerykańskiego marmuru Calacatta Lincoln. Płyty mają grubość 3 cm i charakteryzują się białym tłem oraz szarymi lub brązowymi żyłkami o różnorodnej strukturze oraz grubości.

W kaplicach bocznych ułożono posadzki z granitu strzegomskiego.

Instalacja systemu wentylacji i ogrzewania zimą zapewni odpowiednią temperaturę (16°C), w lecie zaś ochłodzi wnętrze Świątyni. System wentylacji został dobrany tak, aby nie zakłócać przebiegu odbywających się w Świątyni uroczystości. Na wysokości 5 m umieszczono specjalistyczne dysze (zakończenie instalacji) używane w salach koncertowych, których praca jest praktycznie niesłyszalna dla ludzkiego ucha. Prócz podgrzewanych podłóg i nawiewów rozprowadzających powietrze zastosowano również (w kaplicach) tradycyjne grzejniki.

We wnętrzu wykonano oświetlenie zalewowe (120 diod LED wysokiej mocy umieszczonych w kopule), które zaleje światłem wnętrze Świątyni. Doszły do tego oświetlenia przodu i boków kolumn, o różnokolorowej barwie światła.

Akustyka wnętrza świątyni została wykonana tak, by miała walory porównywalne z najlepszymi salami koncertowymi. Pozwoli to również, by we wnętrzu Świątyni odbywały się koncerty pełnego składu orkiestry symfonicznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY