REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Święta w wielkim mieście. Najciekawsze iluminacje i ranking... choinek

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 gru 2016 16:10
fot. pixabay.com

Dekoracje świąteczne włączane są zazwyczaj na przełomie listopada i grudnia. Mieszkańcy miast i turyści mają około dwóch miesięcy na podziwianie świątecznie przystrojonych ulic miast. Poza celem dekoracyjnym iluminacje świąteczne pełnią też funkcje społeczne - wynika z raportu "Święta w wielkim mieście 2016" przygotowanego przez Colliers International.

REKLAMA

W raporcie Colliers International znalazł się też ranking... choinek. Najwyższa stanęła w Warszawie i ma 27 metrów wysokości, kolejna w zestawieniu jest choinka z Gdańska niższa zaledwie o 2 metry, zaś trzecie miejsce zajęła choinka z Łodzi (21 metrów). Niewiele mniej ma 4. w rankingu choinka z Wrocławia, bo 20 metrów. Katowicka, krakowska i poznańska mają po 15 metrów. Ale miasta przygotowały na święta nie tylko choinki. Czym zaskoczyły jeszcze miasta? Jakie iluminacje świąteczne przygotowały?

Świąteczna Warszawa

W bieżącym roku iluminacja świąteczna w stolicy, nazwana „Sen o zimowej Warszawie”, to największy w Polsce i jeden z najbardziej okazałych w Europie projektów świątecznej iluminacji miejskiej - wynika z raportu Colliers International. Łączna długość tegorocznych instalacji to ponad 20 km. Świąteczne dekoracje obejmują nie tylko główne ulice miasta – Trakt Królewski, Aleje Jerozolimskie lecz także miejsca takie, jak Łazienki Królewskie czy pałac w Wilanowie. Motywem przewodnim są płatki śniegu i kryształy lodowe. Warszawska choinka ozdabia plac Zamkowy. Na ulicach możemy podziwiać różnorodne dekoracje wolnostojące cieszące się dużym zainteresowaniem przechodniów. Przy Parku Ujazdowskim dumnie prezentuje się kolorowy paw, na placu Na Rozdrożu parkuje czerwony autobus „ogórek”. Na skwerze Hoovera przechodniów wita Święty Mikołaj i Zaczarowana Ciuchcia. Świetliste bramy przy ulicy Świętokrzyskiej poprowadzą do Nowego Światu. Na placu Wileńskim można obejrzeć instalacje „W Krainie Lodu”, a na Rynku Nowego Miasta znajduje się karuzela oraz sanie zaprzężone w dwa renifery.

Świąteczny Gdańsk

Atmosfera świąteczna w Gdańsku jest wyraźnie odczuwalna, szczególnie w obrębie gdańskiego Śródmieścia. Choinka tradycyjnie usytuowana jest na Długim Targu. Wolnostojące dekoracje takie jak: bramy wejściowe, bombki giganty, drzewa ledowe i zaprzężona w dwa świetlne renifery Zaczarowana Kareta cieszą się dużą popularnością. Centrum rozrywki świątecznej jest Targ Węglowy. Wyjątkową atrakcją jest publiczny kalendarz adwentowy na wolnym powietrzu w Parku Oliwskim codziennie uzupełniany słodyczami.

Świąteczna Łódź

Łódzkie iluminacje świąteczne wyróżnia motyw baldachimów z sopli i śniegu oraz ośmioramienne gwiazdy. Dekoracje świąteczne skoncentrowane są w obrębie ulicy Piotrkowskiej. W pasażu Schillera ustawiono choinkę udekorowaną bombkami w kolorystyce logo Łodzi. Wśród wolnostojących instalacji największym zainteresowaniem cieszy się napis #kochamłódź, 2,5 metrowy fotel świętego Mikołaja zlokalizowany przy ulicy 6 Sierpnia, gigantyczne bombki z siedziskiem oraz pięciometrowa brama świetlna w kształcie gwiazdy.Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY