REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Symbol architektoniczny Wrocławia w nowej odsłonie

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2017 13:45
Wrocław, fot. pixabay.com

Niemal stumetrowa iglica, która jest częścią zabytkowego kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, powróciła we wtorek po remoncie na swoje miejsce. Monumentalna, stalowa instalacja powstała w 1948 r. i jest jednym z symboli architektonicznych Wrocławia.

REKLAMA

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Hali Stulecia Agnieszka Kasprzyszak, trwająca ponad godzinę operacja postawienia iglicy zakończyła się sukcesem.

Remont iglicy rozpoczął się w lipcu ubiegłego roku. Obejmował piaskowanie, konserwację oraz malowanie stalowej instalacji. Iglica miała zostać postawiona na swoje miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

"Tak się jednak nie stało, gdyż przy podjętej próbie jej podniesienia, uszkodzeniu uległa jedna z podpór przegubowych mocujących iglicę do podłoża" - podała Kasprzyszak. Wówczas zdecydowano, że wymieniona zostanie nie tylko zniszczona część, ale również trzpienie mocujące pozostałe dwie nogi iglicy.

Iglica przy wrocławskiej Hali Stulecia powstał w 1948 r. przy okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Monumentalną wieżę zaprojektowała prof. Stanisław Hempel. Pierwotnie instalacja miała 96 metrów. Podczas pierwszej konserwacji w 1963 r. skrócono ją do 90 metrów. Ostatni raz Iglica była poddawana konserwacji pod koniec lat 90. Stalowa konstrukcja ważny 44 tony.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY