REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Symbol Katowic w nowej odsłonie

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2016 10:26
Symbol Katowic w nowej odsłonie
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, fot. Fotolia

Metalowe napisy z miejscami powstańczych pól bitewnych zostały odtworzone i ponownie umieszczone na pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach, jednym z symboli miasta. Zlecenie wykonania projektu liter oraz określenie miejsc i rozmieszczenia ich zostało zlecone samym autorom tego pomnika - rzeźbiarzowi prof. Gustawowi Zemle i architektowi prof. Wojciechowi Zabłockiemu.

REKLAMA

"Powstania Śląskie to niezmiernie ważny moment w historii Katowic i całego Śląska, mający wpływ na to, że dziś Śląsk należy do Polski. Chcemy, by te napisy przypominały w dzisiejszych czasach o poświęceniu naszych przodków, którzy w walce o wolną ojczyznę przelewali krew" - podkreślił cytowany przez biuro prasowe katowickiego magistratu prezydent Katowic Marcin Krupa.

"Nie ukrywamy, że do przywrócenia napisów przyczynili się sami mieszkańcy, którzy interweniowali w tej sprawie" - dodał.

Odtworzone napisy na znajdującym się nieopodal Spodka pomniku prezentują nazwy miejscowości - powstańczych pól bitewnych. Są to m.in. Siemianowice, Bogucice, Mysłowice, Ruda Śląska, Halemba czy Góra Św. Anny.

Jak przypomniało biuro, metalowe litery zostały skradzione w czasie budowy Drogowej Trasy Średnicowej i przebudowy ronda w latach 2004-2005. Wcześniej "zniknął" też napis "Warszawa Powstańcom Śląskim", znajdujący się na bocznym murze pomnika, od strony hotelu Katowice.

Zlecenie wykonania projektu liter oraz określenie miejsc i rozmieszczenia ich zostało zlecone samym autorom tego pomnika - rzeźbiarzowi prof. Gustawowi Zemle i architektowi prof. Wojciechowi Zabłockiemu. Przygotowanie form rzeźbiarskich i odlewów oraz ich montaż na ścianach bastionu pomnika powierzono rzeźbiarzowi Pawłowi Pietrusińskiemu - podało biuro.

Koszt projektu, wykonania liter i ich montażu, wyniósł łącznie prawie 53 tys. zł.

Powstały w 1967 r. pomnik Powstańców Śląskich znajduje się przy katowickim rondzie, nieopodal Spodka i uznawany jest za jeden z symboli Katowic. Na pomnik składają się trzy bryły w kształcie orlich skrzydeł, symbolizujących trzy śląskie powstania sprzed prawie wieku, których historia była wyjątkowo burzliwa.

Pierwsze wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. Tłem II powstania (wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r.) były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r.

Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska - znacząco większej niż zamierzano po marcowym plebiscycie ws. przynależności państwowej tych ziem do Polski lub do Niemiec. W tych roku przypada 95. rocznica wybuchu tego największego z trzech śląskich zrywów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY