REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Synergia designu i technologii - Oskar Zięta

  • Autor: SARP
  • 26 maj 2014 09:48

SARP jest organizatorem wystawy "Kontrolowana Utrata Kontroli" i wykładu Oskara Zięty. W ramach prac nad technologią FiDU Zięta stworzył stołek Plopp, który znajduje się m.in. w stałej ekspozycji monachijskiej Pinakoteki i paryskim Centrum Pompidou wśród dwunastu krzeseł, które zmieniają współczesne projektowanie.

REKLAMA

Precyzja to opanowanie popełniania błędów do perfekcji, do stanu kiedy wiedza zamienia się w intuicję i możemy "kontrolować utraconą kontrolę". „Kontrolowana utrata kontroli” to innowacyjna metoda zamiany bitów na atomy. Dzisiejszy świat jest zalewany niepotrzebnymi danymi, dlatego procesy produkcyjne projektowane przez Zieta Prozessdesign kładą nacisk nie tylko na oszczędność materiału ale również danych. Zieta Prozessdesign korzysta z precyzyjnych robotów i urządzeń zorganizowanych w efektywny i zrównoważony proces produkcyjny. Dzięki tak zaprogramowanemu procesowi i doskonałemu poznaniu materiału, blachy, projektant może przekazać im część swoich kompetencji.

W technologii FiDU projektanci kontrolują jedynie kluczowe punkty geometrii obiektu, podczas gdy powierzchnia między nimi odkształca się swobodnie pod wpływem wewnętrznego ciśnienia. W ten sposób materiał sam decyduje o finalnej formie osiąganej na etapie przejścia ze stanu 2,5D (dwa zespawane ze sobą kształty wycięte z cienkiej blachy) do stanu 3D za pomocą oddziałującej od wewnątrz siły. Plik produkcyjny formy 2,5D ma rozmiar jedynie kilkunastu kilobajtów, ale dzięki metodzie „kontrolowanej utraty kontroli” osiąga finalną formę, która w standardowych metodach produkcyjnych potrzebuje co najmniej kilkudziesięciu gigabajtów danych.

„Kontrolowana utrata kontroli” to także masscustomisation. To kontynuacja rzemiosła, w którym materiał i rzemieślnik odciskali swoje piętno na tworzonym obiekcie nadając my niepowtarzalność. Tak teraz czyni to technologia FiDU tworzą unikaty na skalę masową. Założone przez Oskara Ziętę studio projektowo – inżynieryjne Zieta Prozessdesign jest interdyscyplinarnym zespołem składającym się z architektów, projektantów, inżynierów i technologów. Ich stałym współpracownikami są psychologowie, biolodzy, naukowcy i wielu specjalistów z innych dziedzin w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Takim rozwiązaniami są technologie FiDU oraz 3+ , służące stabilizacji blachy różnych metali. Dzięki technologii FiDU materiał jest w stanie pokazać swoje prawdziwe oblicze a każdy produkt posiada unikatową, bioniczną formę. Natomiast dzięki technologii 3+ powstaje najbardziej otwarty i modułowy system mebli.

Jako projektant procesu, Oskar Zięta nie dąży tylko do projektowania wspaniałych form. Głównym celem jest tworzenie rozwiązań, które generują niekończące się możliwości rozwoju i zastosowania. Są to procesy produkcyjne które inspirują i prowadzę do osiągania niespotykanych rezultatów. W ten sposób realizuje się cel maksymalnej synergii designu i technologii.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY