REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szacunek dla tradycji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 lut 2014 11:52
Szacunek dla tradycji
Krzysztof Tyszkiewicz, członek zarządu BBI Development

Spółka BBI Development jest specjalistą od trudnych projektów - śródmiejskich lokalizacji i inwestycji opartych o rewitalizację zabytkowych obszarów. - Takie przedsięwzięcia wymagają wyjątkowego podejścia do projektów architektonicznych. Nie ma jednej uniwersalnej recepty, w każdym przypadku proces projektowania poprzedza głęboka analiza, rozpoczynająca się kwerendą dokumentów historycznych, map, ikonografii. Ta wiedza pozwala osadzić projekt współczesnego budynku w tradycji miejsca. Przywiązujemy do tego ogromną wagę – mówi Krzysztof Tyszkiewicz, członek zarządu BBI Development.

REKLAMA

Szacunek dla tradycji miejsca i kontekstu otaczającej tkanki miejskiej nie oznacza wcale, że realizowane przez BBI Development budynki nawiązują wprost do form historycznych. - Proponowana architektura jest współczesna, ale jej język różni się w każdym przypadku i wybór źródeł inspiracji nie jest nigdy dziełem przypadku – podkreśla Krzysztof Tyszkiewicz.

Przekonuje, że można to prześledzić na przykładzie konkretnych projektów. - Rezydencja Foksal, nagradzany budynek apartamentowy o modernistycznej bryle dekoracją fasady, oprawą rzeźbiarską czerpie z tradycji architektury międzywojennej, której znakomite przykłady można znaleźć przy ul. Kopernika – mówi Tyszkiewicz. Nasycenie detalem, monumentalny charakter fasady powodują, że budynek znakomicie wygląda w otoczeniu eklektycznych kamienic, ale nie upodabnia się dni nich. Nieco wycofana od linii pierzei ulicznej fasada i jej osiowa kompozycja stanowi jednak reminiscencję nie przedwojennej zabudowy, a powojennego budynku kina Skarpa, także wycofanego i zakomponowanego osiowo na zamknięciu ulicy Szczyglej, prowadzącej w dół skarpy warszawskiej. Oglądając budynek od strony ul. Gałczyńskiego, wytyczonej dopiero po wojnie na gruzach oficyn kamienic usytuowanych przy Nowym Świecie można łatwo dostrzec bezpośrednie nawiązania, tak w skali zabudowy, jak i fakturze i podziałach elewacji do udanego zespołu budynków mieszkalnych arch. Zygmunta Stępińskiego.

- Zupełnie inaczej zidentyfikowaliśmy kontekst budynku Centrum Marszałkowska, stanowiącego pierwszą o tej skali inwestycję, redefiniując zespół modernistycznej zabudowy Ściany Wschodniej. Dokładnie zbadaliśmy historię ul. Marszałkowskiej, i mimo oczywistego sentymentu dla tej pięknej, przedwojennej ulicy zdecydowaliśmy się na dialog z jej obecnym, całkowicie odmienionym obrazem – tłumaczy przedstawiciel BBI Development. W jego ocenie próby przywoływania form zaczerpniętych z bezpośredniego poprzednika Domu Towarowego Sezam, modernistycznego budynku PKO, musiałyby epatować sztucznością. Nowa forma architektoniczna stanowi kontynuację założeń przestrzennych Ściany Wschodniej, respektuje proporcje nadwieszenia Domów Centrum – przedłużając witrynami ten niezmiennie od ponad 40 lat najbardziej miejski ciąg uliczny w Warszawie. Większa skala zabudowy uzasadniona nową rolą skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej z pierwsza przesiadkową stacją metra nie odbiera roli dominanty trzem wieżowcom Ściany Wschodniej. Forma szklanej fasady jest równie nowoczesna dziś, jak rozwiązania Domów Centrum nowoczesne były w latach 70-tych.

Większość projektów BBI Development powstaje w należącej do grupy spółce Juvenes Projekt. Spółka współpracuje również z czołowymi warszawskimi pracowniami, takimi jak: Kuryłowicz & Associates, ARE Jakuba Wacławka i Grzegorza Stiasnego czy Bulanda i Mucha Architekci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY