REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szara rewolucja w architekturze - nie tylko beton

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 sty 2016 14:27
Szara rewolucja w architekturze - nie tylko beton
Kamienica w Amsterdamie, fot. mat. prasowe Inoutic
Szara rewolucja w architekturze - nie tylko beton
Szara rewolucja w architekturze - nie tylko beton
Szara rewolucja w architekturze - nie tylko beton
Szara rewolucja w architekturze - nie tylko beton
Szara rewolucja w architekturze - nie tylko beton

Co łączy nowy budynek poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, terminal pasażerski Lotniska Ławica, biurowiec Rodan System czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie? To przykłady „szarej rewolucji”, która w ostatnich latach opanowała architekturę i design na całym świecie.

REKLAMA

Betonowe ściany, szare dachy i elewacje pojawiają się w realizacjach wielu wybitnych polskich i zagranicznych architektów. Modzie na szarość nie oparły się także okna, drzwi i tarasy, kiedyś najczęściej białe lub w kolorze drewna.

Współczesna architektura i design coraz częściej sięgają po kolor szary. Różne odcienie tej barwy dominują w nurcie architektonicznym high-tech, ale są także akceptowane w promującym naturalne materiały kierunku eco-tech. Projektanci doceniają przede wszystkim neutralność i wszechstronne zastosowanie szarości, która jest doskonałym tłem dla innych, bardziej zdecydowanych kolorów. Jasne, pastelowe, ciepłe odcienie barwy szarej, obok bieli i beżu, od dawna królują w stylach skandynawskim i klasycznym. Jednak największe zastosowanie znalazła ascetyczna szarość właśnie w stylu industrialnym, który z biegiem lat stał się synonimem wyszukanego gustu i ekskluzywności.

Wyrazem „szarej rewolucji” we współczesnym budownictwie są nie tylko takie materiały jak beton czy stal. Coraz częściej dotyczy ona także elementów budynku wykonanych z tworzyw PVC - okien, drzwi, elewacji, tarasów czy balkonów.

- W przypadku okien pojawia się szereg kwestii, jakie należy rozważyć wybierając ich kolor i odcień. Niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie, czy otwory okienne na tle elewacji mają być jej dopełnieniem, czy stanowić rodzaj wyżłobienia lub zagłębienia. Innymi słowy: w jaki sposób przestrzeń zewnętrzną wprowadzić do wnętrza budynku – wyjaśnia architekt Piotr Barełkowski, założyciel poznańskiego Studia ADS. – W zabiegu „dematerializacji” okna ważną rolę odgrywa kolor ram. Zastosowanie w stolarce lub ślusarce okiennej koloru popielatego znakomicie w tym pomaga. Ciemniejszy odcień ram staje się dla ludzkiego oka bardziej niewidoczny niż biały.

Zgodne z najnowszymi trendami, energooszczędne i ciepłe okna oraz drzwi zewnętrzne, tarasowe i balkonowe z PVC są produkowane z profili okiennych i systemów przesuwnych marki Inoutic. Firma oferuje okleiny dopasowane do kolorów profili bazowych w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej – łącznie w 40 barwach i wariantach dekoracyjnych. Inoutic jest jedynym producentem w Polsce posiadającym w swojej ofercie tzw. „szarą bazę”. Dzięki niej okna i drzwi produkowane z profili firmy wyróżniają się idealną szarością, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.  

- Okna i drzwi mają obecnie przede wszystkim kreować charakter budynków i tworzyć harmonijną kompozycję z pozostałymi jego elementami, takimi jak np. elewacje czy tarasy. Aspekty techniczne, takie jak energooszczędność, dźwiękoszczelność i odporność na wiatr, jakkolwiek nadal bardzo istotne, nie są już wystarczające ani dla inwestorów, ani dla klientów indywidualnych. Doświadczenia rynkowe pokazują, że coraz większą rolę w decyzjach zakupowych odgrywa design produktu. Nasza oferta „360⁰ szarości”, czyli możliwość uzyskania całkowicie szarych okien i drzwi, to cegiełka, którą chcemy wnieść w architektoniczną „szarą rewolucję” – mówi Tomasz Łapa, dyrektor sprzedaży i marketingu Inoutic Polska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY