REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sześć nowych obiektów Szlaku Zabytków Techniki Śląska

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2016 16:11
fot. pixabay.com

Sześć nowych obiektów dołączy od 1 stycznia do obchodzącego 10-lecie funkcjonowania Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Dotychczasowych 36 atrakcji Szlaku uzupełnią m.in. Muzeum Śląskie oraz Walcownia Cynku w Katowicach, a także Browar Zamkowy w Cieszynie.

REKLAMA

Nowymi obiektami Szlaku stają się również zabytkowe wieże wyciągowe dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach oraz Familoki - zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Jednocześnie trzem dotychczasowym obiektom nadana zostanie kategoria "obiekt w zagrożeniu" - oznacza ona niespełnianie któregoś z ważnych kryteriów przynależności do Szlaku (np. dostępności) i potrzebę działań ze strony zarządców, jak i koordynatora sieci. To Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej, Huta Szkła Kryształowego Zawiercie.

Poinformowali o tym podczas środowej konferencji prasowej w Zabrzu koordynatorzy Szlaku z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego.

Jak wyjaśniał zajmujący się szlakim w urzędzie Adam Hajduga, Muzeum Śląskie to dziś "ikona rewitalizacji". Chętnie odwiedzana placówka, działająca na terenie dawnej kopalni Katowice wykorzystuje m.in. zbudowany w ostatnich latach nowoczesny podziemny kompleks oraz sukcesywnie adaptuje na swoje potrzeby zabytkowe obiekty pokopalniane.

Z kolei odpowiedzialny m.in. za sferę kultury członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik wyraził żal wobec braku kontaktu z nowym właścicielem Elektrociepłowni Szombierki, prywatną spółką Rezonator. Spółka deklarowała, przejmując w październiku br. monumentalny obiekt od koncernu Fortum, wolę urządzenia tam "innowacyjnego parku muzycznego".

"Mimo pisemnej oferty współpracy podmiot ten nie wyraził żadnego zainteresowania współdziałaniem w ramach Szlaku. Nie chcemy jednak obecnie wykluczać tego wyjątkowo cennego obiektu ze Szlaku. Zarząd województwa śląskiego będzie szczególnie wyczulony na dalsze losy tej industrialnej katedry" - zadeklarował Mercik.

Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, na którym znalazły się najbardziej interesujące obiekty industrialne regionu, utworzył przed dziesięcioma laty samorząd województwa. Każdego roku odwiedza go wielu turystów, którzy mieli dotąd do dyspozycji 36 najważniejszych i najciekawszych industrialnych zabytków prezentujących dziedzictwo przemysłowe regionu.

Reprezentują one tradycje górnicze, hutnicze, energetykę, kolejnictwo, łączność, włókiennictwo, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na Szlaku znajdują się m.in. kopalnie, osiedla robotnicze, browary, fabryki, koleje wąskotorowe i muzea.

"Szlak się rozrasta, Szlak organizuje też największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej - to Industriada, która jest świętem Szlaku, a jednocześnie świętem woj. śląskiego. Przed nami nowe produkty, no i liczę głęboko, że przed nami również wpisanie w przyszłym roku co najmniej dwóch obiektów Szlaku na listę światowego dziedzictwa UNESCO" - zaznaczył Hajduga.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY