REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szkieletor w Krakowie zyska nowe życie

  • Autor: Propertydesign.pl / UM Kraków
  • 29 paź 2015 11:37
Szkieletor w Krakowie zyska nowe życie
Treimorfa, fot. Biuro Architektoniczne DDJM
Szkieletor w Krakowie zyska nowe życie
Szkieletor w Krakowie zyska nowe życie
Szkieletor w Krakowie zyska nowe życie

W kwietniu 2016 r. rozpocznie się zabudowa szkieletora, stojącego w centrum Krakowa od lat 70. Nowy wieżowiec o nazwie Treimorfa zaprojektowali architekci z biura DDJM.

REKLAMA

Zgodnie z porozumieniem zawartym między Miastem Kraków a użytkownikiem wieczystym nieruchomości, w kwietniu przyszłego roku rozpocznie się zabudowa szkieletora. Jej zakończenie przewiduje się na drugą połowę 2017 roku. W nowym wieżowcu o nazwie Treimorfa znajdą się m.in. biura, hotel oraz apartamenty - informuje oficjalny portal miejski Krakowa.

Zgodnie z planami inwestora, nowy budynek będzie miał 27 kondygnacji i będzie liczył 102,5 metra. Trwają już ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przetargu dla firm budowlanych. Decyzja o wyłonieniu generalnego wykonawcy zapadnie na początku przyszłego roku. 

Jak wspomina założyciel biura DDJM, Marek Dunikowski, konkurs na projekt Szkieletora odbył się w roku 1968. Wieżowiec przy Rondzie Mogilskim miał być elementem nowej wizji centrum Krakowa. Budynek powstawał długo i nie mógł doczekać się końca realizacji. Został tylko znany wszystkim szkielet i od lat 70. stoi tak do dziś, już przeszło 40 lat.

Nowy wieżowiec stanie się dominantą architektoniczną miasta… nie ma drugiego wieżowca w stolicy Małopolski. Marek Dunikowski, jak sam mówi, jest głęboko przekonany, że wyższy budynek w Krakowie już nie powstanie.

Szkieletor jest już konstrukcją zastaną. Architekci z DDJM podnieśli ją o 10 metrów. - Konstrukcja ta jest w bardzo dobrym stanie i znacznie przewymiarowaną w stosunku do dzisiejszych możliwości - ocenia Dunikowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY