REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szklane stropy w poznańskim Bałtyku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 gru 2017 11:25
Szklane stropy w poznańskim Bałtyku
fot. Przemysław Turlej

Na architektonicznej mapie Polski pojawia się coraz więcej budynków, które realizują śmiałe wizje projektantów i wpisują się jednocześnie w najnowsze trendy urbanistyczne. Niejednokrotnie są one tak innowacyjne, że stanowią nie lada wyzwanie dla wykonawców oraz firm dostarczających poszczególne komponenty. Przykładem tego z pewnością może być oddany kilka miesięcy temu i długo oczekiwany przez Poznań - budynek Bałtyk.

REKLAMA

Są takie obiekty w miastach na całym świecie, które stanowią ich ikonę i pozwalają każdemu bez najmniejszego trudu natychmiast wskazać o jakie dokładnie miasto chodzi. Sydney ma swoją operę, Paryż wieżę zaprojektowaną przez Eiffela, Barcelona Sagradę Famillie. W Polsce również są takie budynki – symbole. Warszawę reprezentuje PKiN, Katowice Spodek a Wrocław Hala Stulecia.

Poznań ze wszech miar rozpoznawalny jest poprzez koziołki na Ratuszu czy też Targi, ma też architektoniczny symbol w postaci „Okrąglaka”, który powstał w latach 48 – 54 ubiegłego stulecia jako dom towarowy, a w 2003 roku wpisany został na listę zabytków.

Obecnie tę szczytną funkcję ma szansę przejąć oddany do użytku w czerwcu tego roku Bałtyk. Ten siedemnastokondygnacyjny wysokościowiec zlokalizowany w samym centrum miasta swoją formą nawiązuje do poznańskiego modernizmu. Inspiracją dla projektantów z holenderskiego biura MVRDV był właśnie rzeczony Okrąglak oraz okoliczna architektura, która została przefiltrowana przez nowoczesne trendy i bardzo wysoko postawione wymagania konserwatorskie dając niezwykły efekt końcowy.

Jego bryła, dopasowana do lokalnego kontekstu zwraca szczególną uwagę – budynek wygląda inaczej z każdej perspektywy. Z jednego miejsca jest smukły, z innego rozległy, jednak z każdego punktu obserwacji widać charakterystyczne, nieregularne kaskadowe wcięcia. Fasada Bałtyku także sprawia, że obiekt znacząco odróżnia się na tle innych. Motyw okien umieszczony w strukturalnych ramach swoje źródło, inspirację także posiada w Okrąglaku, co dodatkowo uzmysławia, że projektanci postawili sobie bardzo ambitne zadanie stworzenia budynku kompletnego, wpisującego się
w specyfikę poznańskiej architektury.

Takich niuansów jest znacznie więcej dając powody do zachwytów nad dziełem holenderskich architektów. Nie do przeoczenia są szklane, w pełni przezierne stropy o łącznej powierzchni
ok 170 mkw. wykorzystane w kaskadowych podcięciach do których szklenie dostarczyła firma Vetrotech. Robią one ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz bowiem ewenementem jest to, że można spędzać czas w biurze, którego podłogi są szklane dając poczucie permanentnego zawieszenia w przestrzeni.

- Przezroczystość w architekturze od dawna budzi wiele emocji stając się nie tylko elementem funkcjonalnym, estetycznym ale także często symbolicznym reprezentantem wielu idei. Panuje obecnie rozwijający się trend i moda na naturalne doświetlanie dające lepsze samopoczucie. Rozwijające się technologie powodują, że obecnie szkło jest stosowane praktycznie w każdym elemencie budynku coraz częściej pełniąc funkcje także konstrukcyjne i nośne – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Vetrotech Polska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY